Politik davranışın değişime dirence etkisi üzerine bir araştırma
A research on the effect of political behaviour to resistance to change
- Tez No: 291583
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL ATAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Kalite Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı, Toplam Kalite Yönetimi'nin benimsenmesi sürecinde meydana gelen politik davranış ile değişime karşı direnç arasındaki ilişkiyi analiz etmektir. Çalışmada politik davranış bağımsız değişken, değişime direnç ise bağımlı değişken olarak kullanılmıştır. Bu ilişki göz önünde bulundurularak çalışmanın hipotezi ?Değişime gösterilen direnç ile politik davranış arasında bir ilişki vardır.? şeklinde kurulmuştur. Bu hipotezi test etmek için iki değişken arasındaki ilişki araştırılmıştır. Ayrıca her iki değişkenin demografik değişkenlere göre analizi yapılmıştır.Çalışma; Seher Gıda Pazarlama Ticaret A.Ş ve Olmuksa International Paper-Sabancı Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş çalışanlarına uygulanmış olup toplam 148 adet anketten 134 adedi analiz edilebilecek şekilde geri dönmüştür.Sonuç olarak; politik davranış faktörleri ile değişime direnç faktörleri arasında kuvvetli bir ilişki olmadığı, ancak yeniliklere açık olma faktörü ile sebepler ve koalisyon faktörleri arasında negatif yönlü, duygusal tepkiler faktörü ile iddialılık faktörü arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to analyze the relationship between political behaviour and resistance to change in adoptation process of Total Quality Management. Political behaviour has employed as independent variable, whereas resistance to change is dependent variable. Taking this relationship into account the hypothesis of the study has been formed as; ?There is a relationship between resistance to change and political behaviour.? To test the hypothesis, both resistance to change and political behaviour has been analyzed and relationship with demographical factors has investigated.The research has practised on personel of Seher Food Marketing Trade Co. and Olmuksa International Paper-Sabancı Package Industry and Trade Co.. 148 questionnaires were distrubuted and 134 recollected back.As a result; There is not high level relationship between political behaviour factors and resistance to change factors. However there is negative relationship between routine seeking factor and reason factor with coalition factor. There is positive relationship between emotional reaction factor and assertion factor.