Batı Avrupa'da sosyal Darwinizm tartışmaları ve Osmanlı düşünce dünyasına etkileri
Social Darwinism debates in Western Europe and its effects to Ottoman thought world
  1. Tez No: 291593
  2. Yazar: MEHTAP TANAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL BAKTIAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Antik Yunandan beri var olan evrimci düşünce, bilimin bir din gibi kutsandığı 19. yüzyılda, İngiliz doğa bilimci Charles Darwin'in tamamen bilimsel bir dille ortaya koyduğu çalışması ile tepe noktasına ulaşmıştır. Ancak Darwin'in kuramı sosyal bilimlerde, doğa bilimlerinden daha çok tartışılan bir konu olmuş ve biyolojik evrim kuramından hareketle yapılan toplum analizlerinden sosyal Darwinizm adı verilen düşünce ortaya çıkmıştır.Bu çalışmada ise sosyal Darwinist düşüncenin Batı Avrupa'da ortaya çıkışı ve izlediği seyri analiz ettikten sonra, sosyal Darwinizmin Osmanlı düşünce dünyasında nasıl ele alındığına değinilecektir. Buradaki amaç Batı Avrupa ile Osmanlı'nın, sosyal Darwinist düşünceyi ele alış farkını gösterebilmek ve Osmanlı/Türk modernleşme sürecine bu çerçeveden bir analiz gerçekleştirebilmektir.
Özet (Çeviri)
Evolution thought, which had existed since ancient Greek, reached its top point with the study of English naturalist Charles Darwin in 19th century when the science was sandified like religion. But Darwin?s theory had been discussed on social sciences more than natural sciences and social Darwinism emerged as a result of society analyses based on biologic evolution theory.In this study, after analysing social Darwinist thought?s emergence in West Europe and its process, the issue how social Darwinism was considered in Ottoman thought world will be mentioned. Thus an analyse of Otoman/Turkish modernization process is purposed that to realize the differences between West Europe?s and Ottoman?s social Darwinst thought.