Finansal serbestleşmenin para politikasına etkisi: Türkiye uygulaması
The effect of financial liberalism on monetary policy: The case of Turkey
- Tez No: 291594
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAHİDE AYYILDIZ ONARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, 1992:1-2009:4 dönemi içinde Türkiye'de finansal serbestleşme ile para politikası arasındaki ilişkiyi ekonometrik analizle ortaya koymaktır. Bu çalışmada, amprik analizlerde finansal serbestleşmenin ölçüsü olarak sıkça kullanılan finansal açıklık oranı ile para politikasının başarı göstergesi olan enflasyon oranı arasındaki ilişki, EKK(En Küçük Kareler) yöntemiyle araştırılmıştır. Amprik analizden çıkan sonuçlara göre, finansal açıklık oranı ile enflasyon oranı arasında negatif yönlü ilişkinin varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The basic aim of this study is to introduce the relationship between monetary policy and financial liberalization in Turkey for the period 1992:1-2009:4 by means of an econometric analysis. In this study, the relationship between financial openness ratio which is frequently used in emprical analysis for measure of financial liberalization and inflation rate which is the success criteria of monetary policy, is investigated with method of Least Square (OLS). According to the result of the empricial analysis, we determine that there is a negative relationship between financial openness rate and inflation rate.