Türkiye'de uygulanan döviz kuru politikaları ve reel döviz kurunun dış ticaret dengesine etkisi (1992-2010)
Exchange rate policies in Turkey and the effect of the real exchange rate on trade balance (1992-2010 )
  1. Tez No: 291598
  2. Yazar: ÖZGÜR ATILGAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPASLAN İSAGİLLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Teknoloji ve Sanayi İktisadı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Döviz kuru politikaları, hükümetlerin uluslararası ticarette ödeme dengesini sağlamak amacıyla döviz kuru ile ilgili aldığı tüm önlemlerdir. Döviz kuru politikası uygulanmasında, kur politikalarının etkileri reel döviz kuruna dayanmaktadır. Reel döviz kuru, iki ülkenin gerçekleştirdiği mal ve hizmet ticaretinde, fiyatların belirlendiği kur olup, dışa açık ekonomilerde özellikle dış ticaret dengesi üzerinde meydana gelen değişikliklerin analiz edilmesinde önemli bir etken olmaktadır.Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de 1992- 2010 dönemi arasında üçer aylık veriler kullanılarak reel döviz kurunun dış ticaret dengesi üzerindeki etkisini incelemektir. Analizde, ARDL sınır testi yaklaşımı yöntemi kullanılmıştır. Sonuçlar, reel döviz kurunun dış ticaret dengesine direkt olarak etki etmediğini, ancak finans ve sermaye hesabında meydana gelen değişikler sonucunda reel döviz kurunun dış ticaret dengesi üzerinde bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Exchange rate policies are all measures about exchange rates taken by governments in order to provide the balance of payments in international trade. In the implementation of the exchange rate policies, the effects of the exchange rate policies are based on the real exchange rate. The real exchange rate is the relative price of goods and services which is determined by two countries in international trade and ıt is an important factor in the analysis of changes that occur in trade balance of open economies.The purpose of this study is to examine the effects of the real exchange rate on trade balance in Turkey using quarterly data from 1992 to 2010. In the study, the ARDL approach is used. The result indicates that there is not a direct relationship between the real exchange rate and the trade balance but as a result of the changes in the financial and capital account the real exchange rate affects the trade balance.