Üniversite öğrencilerinin ebeveynlik stillerini algılayışları ve bu algının ebeveyn-çocuk değer benzerliğine etkisi
University students' perception of parenting styles and the effect of this perception on parent-child values similarity
- Tez No: 291600
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİM CESUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversiteli gençlerin ebeveynlerine dair algıladıkları ebeveynlik stillerinin, gençlerin değerleri ile ebeveyn değerlerinin benzerliğinde biçimlendirici etkisinin olup olmadığını incelemektir.Katılımcılar, İstanbul'da belirlenmiş üç üniversitenin çeşitli bölüm ve sınıflarında örgün öğrenim görmekte olan üniversiteli gençlerden ve onların öz anne-babalarından oluşmaktadır. Araştırmada katılımcı olarak 86 anne-baba-çocuk üçlüsü ve beş anne-çocuk ikilisi olarak toplam 268 kişi yer almıştır. Tüm katılımcılar, kendilerine özgü düzenlenmiş olan Kişisel Bilgi Formlarını ve Schwartz Değer Anketi Kısa Formu'nu (Kuşdil ve Kağıtçıbaşı, 2000) bireysel olarak doldurmuştur. Gençler ayrıca, Çocuk Yetiştirme Stilleri Ölçeği'ni (Sümer ve Güngör, 1999) bireysel olarak doldurmuşlardır.Sonuçlar, üniversiteli gençlerin, ebeveynlerine göre daha yenilikçi değerlere önem verdiklerini göstermiştir. Algılanan ebeveynlik stillerinin, gençlerin değerleri üzerinde doğrudan etkisi görülmezken; biçimlendirici etkilerinin olduğu, özellikle de babaların gençler tarafından kabul edici ve ilgili algılanıp algılanmamasının, baba-genç değer benzerliğinde etkili olduğu görülmüştür. Yine, ebeveynden algılanan kontrol ile ebeveynlerin uyma ve itaate dayalı değerlere verdiği önemin, gençlerin söz konusu değerleri benimsemesinde etkili olduğu görülmüştür. Bulgular, değer sosyalleştirmesi literatürü çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze whether parenting styles of parents which young college people experience have any moderator effect on the similarity of young people's values and parental values.Participants consist of students who pursue formal education in various departments and classes in three of the universities determined in Istanbul and of their real parents. 86 mother-father-child triad and five mother-child pairs with a total of 268 people took part in the research as participants.All participants filled in Personal Information Forms and Schwartz Value Survey Short Form (Kuşdil and Kağıtçıbaşı, 2000), which were regulated uniquely for them, as an individual. Young people also completed individually the Child Rearing Styles Inventory (Sümer and Güngör, 1999).The results show that university students esteem more the openness to change values compared to their parents. While a direct effect of the parenting styles perception on the youn people?s values were not observed, it was seen that there are some moderator effects, and especially it is observed that a father?s being perceived as accepting and concerned is effective on father-young value resemblance. Still, the perceived control and the importance the parents attach to the values based on compliance and obedience are observed to have effects when the youn people embrace the values aforesaid. The findings are discussed within the framework of value socialization literature.