Makroekonomide güven kavramı ve bu kavrama davranışsal iktisat çerçevesinde yaklaşım: Kripto para örneği
The concept of trust in macroeconomics and an approach from a behavioral economics perspective: The case of cryptocurrencies
- Tez No: 583163
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN TOĞAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Güven, geçmişten beri iktisadi açısından büyük önem taşıyan bir kavram olmuştur. Sosyolojiden psikolojiye, iktisattan felsefeye birçok bilim dalı güveni tanımlamaya çalışmakla birlikte, günümüzde güvene yeni yaklaşımlar ortaya çıkmıştır. Bunlardan biri olan kripto para, üçüncü tarafları, yani aracıları ortadan kaldırarak iktisadi aktörlerin duydukları güvenin şekil değiştirmesine yol açmayı hedeflemektedir. Güvene ihtiyaç duymayan sistemler olarak nitelenen kripto para sistemleri, paraya ve para politikalarına getirdikleri yenilikler ile öne çıkmaktadırlar. Bu çalışmada kripto para özelinde bireylerin kişilerarası ve kurumlara duydukları güven; bir kripto para olan Bitcoin dikkate alınarak karşılıklı etkileri ve ilişkileri açısından incelenmiştir. Kişilerarası güven hem kurumlara duyulan güven, hem de Bitcoin'e yaklaşım açısından önemli olmakla birlikte, kurumlara duyulan güven ile Bitcoin'e yaklaşım arasında anlamlı bir ilişki görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Trust has been an important concept from an economics perspective since the past. Although many disciplines, from sociology to psychology, from economics to philosophy try to define trust, new approaches to trust have emerged lately. One of those, the cryptocurrency, aims to eliminate the third parties, namely the intermediaries, and transform the trust of the economic actors. Cryptocurrency systems, which can be described as systems that do not require trust, stand out with their innovations in money and monetary policies. In this study, the interpersonal trust and institutional trust are examined with respect to a cryptocurrency; Bitcoin, analyzing mutual effects and relationships between each other. Although interpersonal trust is important in terms of both trust in institutions and sentiment towards Bitcoin, there is no significant relationship between trust in institutions and the approach towards Bitcoin.