Emek piyasasının davranışsal iktisat bağlamında incelenmesi
A behavioral analysis of the labor market
  1. Tez No: 833199
  2. Yazar: ZEYNEP SÜMEYRA BAKIR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM ÇAKMAK ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma davranışsal iktisat yaklaşımı çerçevesinde genel düzeyde emek piyasasını özel olarak emek arzına ilişkin olguları incelemeyi amaçlamaktadır. Belirli sınırlılıklar çerçevesinde tezin temel araştırma problemi iktisat-psikoloji ekseninde emek ve davranışsal konseptlerle bağlantılı olarak oluşturulmuştur. Bu doğrultuda çalışmanın temel araştırma sorusu davranışsal iktisadın emek ekonomisi alanında dönüştürücü bir etkiye sahip olup olmadığıdır. Davranışsal iktisat yaklaşımından hareketle emek piyasası kapsamında ve emek arzı özelinde davranışsal konseptleri, davranışsal ve bilişsel yanlılıkları ele alan çalışmalar bir araya getirilerek eleştirel bir literatür analizi yapılmıştır. Alt araştırma soruları (i) emek arzı ne derece rasyoneldir, (ii) emek arzına ilişkin davranışsal ve bilişsel yanlılıklar nelerdir? (iii) emek piyasasına ilişkin olarak güven kavramı yolsuzluk algısı, iş bulamama/işini kaybetme kaygısı, istihdam düzeyleri ve mutluluk gibi değişkenler ile nasıl bir ilişkiye sahiptir? Çalışmanın temel araştırma problemi eleştirel literatür analiziyle ele alınmıştır. Alt sorular arasında yer alan emek piyasası ve güven ilişkisi lojistik regresyon modeli ile analiz edilmiştir. Çalışmada şu sonuçlara ulaşılmıştır: (i) ampirik analiz bulgularına göre iş bulamama/ işini kaybEtme kaygısı, yolsuzluk algısı, işsiz olma gibi değişkenler güven ile negatif, mutluluk hissi ile pozitif ilişkilidir, (ii) emek piyasasında ve emek arzı kararlarında tam rasyonellik geçerli değildir, (iii) emek piyasasında davranışsal ve bilişsel yanlılıklar vardır, (iv) emek ekonomisi davranışsal iktisadın entegrasyonuna açıktır, (v) davranışsal iktisat emek alanındaki teorileri geliştirme ve alternatif teoriler geliştirme potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study aims to point out the potentials of behavioral labor economics and analyze the labor supply within the framework of behavioral economic. Main research question of this study is whether behavioral economics has transforming effects on labor economics and what are the potentials of Behavioral Labor Economics. Following sub questions are (i) how rational labor supply behaviors are, (ii) what are the behavioral and cognitive biases on labor supply? (iii) How does the concept of trust relate to variables such as perception of corruption, worries about losing one's job or not being able to find a job, employment levels and happiness? The main research problem was examined by critical literature analysis. The relationship between labor market and trust was analyzed with the logistic regression model. It is concluded in the study: (i) full rationality is not valid to an accurate analysis in terms of labor supply decisions (ii) there are behavioral and cognitive biases in the labor market (iii) the labor economics is open to integrating and adapting to the approach of behavioral economics (iv) the behavioral economics approach has important contributions to understanding decision-making processes and behaviors of the labor supply and it has a potential to improve theories in the field of labor and to develop alternative theories (v) according to the empirical analysis findings, variables such as perception of corurption, worries about not being able to find a job or losing one's job, being unemployed are negatively related to trust and positively related to the feeling of happiness.