Banka değerleme ve banka değerini belirleyen faktörlerin analizi
Bank valuation and examination of the major drivers of bank valuation
  1. Tez No: 291626
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZARSLAN SAYDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT SARIKOVANLIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 354
Özet
Bu tez çalışmasında, banka değerleme modelleri incelenmiş ve beş farklı modele göre İMKB'de işlem gören 12 ticari banka üzerinde uygulama yapılmıştır. Sözkonusu banka değerleme modellerinin her bankanın piyasa değerini ne ölçüde yansıttığı araştırılmıştır. Bu kapsamda, İMKB'de işlem gören 12 ticari bankanın değerleri farklı değerleme yöntemlerine göre hesaplanmış ve elde edilen sonuçlar, sözkonusu bankaların 31/12/2010 tarihi itibariyle piyasa değerleri ile karşılaştırılarak yöntemlerin piyasa değeri ile ilişkisinin gücü tespit edilmeye çalışılmıştır. Analiz sürecinde, banka değerini etkileyen faktörler de analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The scope of thesis includes a review of the bank valuation models coupled with the implementation of five different models on twelve listed commercial banks in Istanbul Stock Exchange (?ISE?). The study also examines the valuation results and their similarity with the actual market capitalization values in the ISE. In this context, the equity value of twelve listed banks in ISE has been determined based on alternative valuation methodologies and the outcome of the analysis has been compared to the closing market capitalization of the banks as of December 31, 2010 to evaluate the reliability of the valuation models to explain the actual trading value of the businesses. The major drivers of the bank valuation have been furthermore examined in the framework of the thesis