Vergi hataları ve düzeltme yolları
Tax errors and methods for correcting them
- Tez No: 291625
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KAŞIKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Vergi hatalarını düzeltme müessesesi, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nun 116-126'ncı maddeleri arasında düzenlenen, yalnızca vergi hatalarına ilişkin uygulama alanı bulan; vergiye ilişkin hesaplarda veya vergilendirmede yapılan hatalar yüzünden haksız yere fazla veya eksik vergi istenmesi veya alınması şeklinde ifade edilen, vergi uyuşmazlıklarının idari aşamada çözümlenmesi yollarından bir tanesidir.Vergi alacağının tahsili meselesinin çözümünde, hata düzeltme müessesesinin varlığı, devletle vergi mükellefleri/sorumluları arasında çıkabilecek olası uyuşmazlıkların kanunun tanıdığı belli şartlar altında yargıya intikal etmeden çözümünü sağlamaktadır. Bu nedenle çalışmamızda düzeltme müessesesine ilişkin farklı doktrinsel görüşlere yer verilmekle birlikte, yer aldığı konuyla bağlantılı olarak Danıştay kararlarının ışığı altında konular ele alınmaya çalışılmıştır.Sonuç olarak, düzeltme müessesesinin kanuni düzenleme içerisinde tüm yönleriyle ele alınması ile birlikte, Vergi Usul Kanunundaki hata düzeltme müessesesinden farklı olan fakat kendine has düzeltme usulü içeren bazı vergi türlerine de (Gümrük vergisi, Katma Değer Vergisi) çalışmamızda yer verilmiştir. Tüm bu anlatılanların ışığında; düzeltme müessesesinin hukuki yapısına ilişkin tarafımızca getirilen yorumlar doğrultusunda müessesenin olumlu-olumsuz yönleri vurgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The organization for correction of tax errors is regulated by 116th -126th Clauses of 213 numbered Tax Procedural Law and applied only to tax errors. It is one of the methods in administratively dissolving disputes relating to taxes, which are described as requiring or receiving unduly higher amounts or lower amounts as tax as a result of errors, which are made in calculations relating to tax or taxations.Existence of the organization for correction of tax errors ensures that potential disputes, which might occur between taxpayers and the government, are dissolved under certain conditions described by the law without bringing the disputes before the applicable courts. Therefore, although different doctrinal views relating to the organization for correction take place in our study, issues were aimed to be investigated under the light of the state council?s decisions relating to the matter in whichever it takes place.As a result, although the correction organization was investigated with its all aspects within the legal regulation, some types of taxes, which are unlike to be dissolved by the correction organization in the tax procedure law but have specific correction ways (customs tax, value added tax) are also included in our study. According to the aforementioned, favorable and unfavorable aspects of the organization were aimed to be highlighted according to our comments about the legal structure of the correction organization.