Dezavantajlı bir grup olarak engellilere yönelik eğitim faaliyetleri : İSMEK örneği
Educational activities towards the handicapped as a disadvantaged group : The ISMEK case
- Tez No: 291663
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri İlişkiler ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Dezavantaj kavramı, bir bireyin, diğer bir bireye göre daha olumsuz koşullarda bulunmasına sebep olan durum veya şartların bütünü olarak ifade edilebilir. Bu kapsamda engelliler, yaşlılar, kadınlar, çocuklar, işsizler ve eski hükümlüler dezavantajlı gruplar olarak adlandırılmaktadır. Bu gruplar içerisinde özelliklede engelliler, fiziksel çevreden ve insan davranışlarından kaynaklanan ayrımcılığa maruz kalmakta, soysal yaşamdan dışlanmaktadırlar.Yerel yönetim birimi olarak belediyeler toplumsal ihtiyaçları karşılamada önemli bir yere sahiptirler. Belediyelerin eğitim, sağlık, ulaşım, rehberlik ve danışmanlık vb. gibi sundukları bir çok hizmet aynı zamanda özel olarak dezavantajlı grupları da yakından ilgilendirmektedir. Belediyelerin bu hizmetleri içerisinde özellikle de meslek ve beceri kazandırma kursları ile dezavantajlıların ve dolayısıyla da engellilerin sosyal yaşama katılımlarında önemli rol oynarlar.İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bir yaygın eğitim organizasyonu olan İstanbul Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (İSMEK), günümüzde gittikçe yaygınlaşan bu kursların içerisinde en önemli örneklerinden biridir.Bu çalışmada, engellilerin toplumsal hayatta karşılaştıkları dezavantajlı durumlar belirtilerek, bu alanlarda belediyelerin engellilere yönelik çeşitli hizmetleri örneklerle belirtilmiştir. Bu doğrultuda belediyeler tarafından sunulan eğitim hizmetleri içerisinde önemli bir örnek olan İSMEK'in eğitim faaliyetleri içerisinde engellilerin ne ölçüde yer aldığı incelenmiş, verilen eğitimlerin engellilere olası katkıları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of disadvantage can be expressed as the causes of negative conditions of one person to another that affect whole status or condition. In this context, disabled people, elders, women, children, unemployed people, ex-convicts are called disadvantaged groups. Especially disabled people in these groups, are being exposed to discrimination by physical environment and human behavior, and being excluded from social life.As local government units municipalities have an important role to meet people needs. Services like education, health, transportation, guidance and counseling services closely involve disadvantaged groups. In this kind of municipal services, espacially occupation and skill courses which are provided by municipalities, play an important role about the integration of disabled people to the social life.Art and Professional Training Courses of Istanbul Metropolitan Municipality (ISMEK), is one of the most important example between these courses which is a non- formal educational organization of Istanbul Metropolitan Municipalty.In this study, disadvantaged circumstances of disabled people which they are faced in social life and various municipal services for the disabled people are pointed out with examples. In this view, within the core of ISMEK?s educational activities, as one of the most important samples of educational services which are provided by municipalities, the extent of inclusion of the disabled people and possible contributions of these educational activities to them have been analyzed.