Myrobalan ve Garnem anaçlarının in vitro doku kültürü teknikleri ile çoğaltımı üzerinde araştırmalar
Research on propagation of Myrobalan and Garnem rootstocks with in vitro tissue culture techniques
- Tez No: 291695
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, bodur şeftali anacı Myrabolan 29C ile kayısı ve erik anacı Garnem (GN15) çeşitlerinin in vitro'da klonal üretimi üzerinde araştırmalar yapılmıştır. 2-3 yaşındaki anaçların sürgün gözü, yaprak ve petiolleri Gamborg B5 vitaminlerini içeren Murashige ve Skoog (1962)-MS (modifiye MS) ortamında kültüre alınmıştır. Sürgün teşviki çalışmalarında, Myrobalan 29C sürgün gözlerinde, en yüksek sürgün sayısı (3.00) ve en uzun sürgün gelişimi (18,67 mm) 4 mg l?¹ KIN içeren modifiye MS ortamında meydana gelmiştir. Garnem'de ise sürgün gelişimi saptanmamış olup, kallus meydana gelmiştir. Anaçların yaprak ve yaprak sapı (petiol) eksplantlarında ise kallus oluşumu dışında sürgün gelişimi saptanmamıştır. Kardeşlenme denemelerinde, Myrabolan 29C'nin kültüre alınan her sürgün gözünde ortalama üç kardeş (sürgün) oluşumu saptanmış olup, en yüksek sürgün sayısı (4.778), 2.0 mg l?¹ BAP+2.0 mg l?¹ KIN+0.5 mg l?¹ NAA içeren modifiye MS ortamında, en yüksek sürgün uzunluğu (11.167 mm), 1.0 mg l?¹ BAP+1.0 mg l?¹ KIN+0.5 mg l?¹ IBA içeren modifiye MS ortamında meydana gelmiştir. Kültüre alınan Garnem sürgün gözlerinde ise kallus ile birlikte birkaç yaprak oluşumu gözlemlenmiştir. Köklenme çalışmalarında kullanılan hormon kombinasyon ve konsantrasyonlarında, bitkilerde kök oluşumu saptanmamıştır. Garnem'de kallus oluşumu meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study research was conducted on in vitro clonal propagation of dwarf peach rootstock Myrabolan 29C and almond-plum rootstock Garnem (GN15) varieties. Shoot tip, leaf, and petiole explants from 2-3 years old rootstocks were cultured on Murashige and Skoog media (1962)-MS containing Gamborg B5 vitamins. In shoot inducing experiments, the highest shoot proliferation (3.0) and shoot lenght (18.67 mm) in Myrabolan 29C occurred in 4 mg l-1 KIN containing modified MS media. Although no shoot proliferation was induced in Garnem, callus development occurred. Leaf and petiole explants of rootstocks failed to induce shoot formation, instead calli were produced. In the case of sibling inducing experiments, average of three offsprings for each shoot tip were generated in Myrabolan 29C, and the highest shoot number (4.778) was obtained in 2.0 mgl-1 BAP+2.0 mgl-1 KIN+0.5 mgl-1 NAA containing modified MS media. The highest shoot length (11.167 mm) formation was induced in 1.0 mgl-1 BAP+1.0 mgl-1 KIN+0.5 mgl-1 IBA containing modified MS media. Calli and leaf formation occurred when the shoot tips of Garnem were cultured. Root inducement experiments on shoot tips of Myrabolan 29C and Garnem explants resulted calli formation.