Karbamatların flotasyon kolektörleri olarak etkinlikleri
Efficiencies of carbamates as flotation collectors
- Tez No: 291733
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YEKELER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada karbamat türevlerinden, N-etoksikarbonil-0-metil tiyonokarbamat, N-etoksikarbonil-O-etil tiyonokarbamat, N-etoksikarbonil-O-izopropil-tiyonokarbamat, N-etoksikarbonil-O-fenil tiyonokarbamat, N-etoksikarbonil-O-etoksietil tiyonokarbamat, N-fenil-O-etil tiyonokarbamat, N-fenil-O-fenil tiyonokarbamat, N-fenil-O-siklohekzil tiyonokarbamat, N-fenil-O-izopropil tiyonokarbamat, N-n-propil-O-etil tiyonokarbamat ve etil etoksi karbonil tiyoüre bileşikleri gaz fazında, DFT (yoğunluk fonksiyonel teori) tarafından optimize edildi. Bütün hesaplamalar Gaussian paket programı kullanılarak B3PW91/ lanl2dz basis setinde optimize edilip frekansları hesaplandı. Ab initio hesaplamaları, Hartree-Fock (HF) ve yoğunluk fonksiyon teorisi (DFT) gibi, farklı grupları içeren tiyonokarbamat moleküllerin özellerine bakılmış ve enerjileri hesaplanmıştır. Yapısal bilgiler, bağıl enerjiler, atomik yük, en yüksek enerjili dolu moleküler orbitaller (HOMO) ve en düşük enerjili boş moleküler orbitallere (LUMO) ait veriler yapılan hesaplamalar sonucunda elde edildi. Moleküllerin hesaplanan özellikleri mineral yüzeyi ve şelat molekülleri arasındaki etkileşimleri açıklamak için kullanıldı. Sadece N-etoksi karbonil O-etil tiyonokarbamat molekülü için sıvı faz hesaplaması yapılmıştır.Özetle, teorik olarak elde edilen sonuçların literatürde verilen sonuçlarla oldukça uyumlu olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Thionocarbamte and its derivatives which are N-ethoxycarbonyl-0-methyl thionocarbamate, N-ethoxycarbonyl-O-ethly thionocarbamate, N-ethoxycarbonyl-O-izoproply-thionocarbamate, N-ethoxycarbonyl-O-phenyl thionocarbamate, N-ethoxycarbonyl-O-ethoxyethly thionocarbamate, N-phenyl-O-ethly thionokarbamate, N-phenyl-O-phenyl thionocarbamate, N-phenyl-O-cyclohegzyl thionocarbamate, N-phenyl-O-isopropyl thionocarbamate, N-n-propyl-O-ethyl thionocarbamate and ethyl ethoxy carbonyl thiourea have been investigated by the DFT (Density Functional Theory) Method. All calculations were made using the Gaussian 03 program. The initial molecular modelings of all molecules were optimized by B3PW91 methods. The obtained geometries were further optimized at the B3PW91/ LANL2DZ level using Gaussian package. Ab initio calculation methods, such as Hartree-Fock (HF) and density functional theory (DFT), offered an effective tool in the study of properties and energies of various collectors. Thus, the structural information, relative energies, atomic charges, highest occupied molecular orbital (HOMO) and lowest unoccupied molecular orbital (LUMO) energies and compositions about thionocarbamate containing different N-substituent groupings were obtained by the ab inito. The calculated properties of the free molecules are the useful information for better understanding the interaction and bond formation between the chelating molecule and the mineral surface. The solvent effect calculation has carry out on N-etoksi karbonil O-etil tiyonokarbamat molecul.