Sivas Kaman Mineralli Su İşletmesi fizibilite etüdü
Kaman Sivas Mineral Water Facility feasibility study
  1. Tez No: 291768
  2. Yazar: ASLIHAN DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Ülkemiz maden çeşitliliği bakımından olduğu kadar, mineralli su bakımından da oldukça zengindir. Her geçen gün mineralli su tesislerinin kurulumu artmaktadır. Buna rağmen ülkemizde, mineralli su tüketimi dünya ortalamasının altındadır.Bu tez çalışmasında, Sivas Kaman yöresinde bulunan mineralli suyun ekonomik açıdan değerlendirilmesine yönelik fizibilite araştırması yapılmıştır.Öncelikle geniş bir literatür araştırması yapılarak mineralli suların özelliklerine yönelik bilgiler derlenmiştir. Aynı zamanda fizibilite etütlerinin aşamaları belirlenmiştir.Kaman mineralli suyu fizibilite etüdü çalışmasında, yapılan pazar araştırmasına bağlı olarak, üretim kapasitesi belirlenerek makine ekipman seçimi yapılmıştır.Kaman mineralli su işletmesi için yatırım giderleri hesaplanmıştır. Hesaplamalara göre Kaman mineralli su projesi ile ilgili nakit akımlar sıfırdan büyük net bugünkü değerler oluşturmaktadır. Bu net bugünkü değerlere bağlı olarak iç kârlılık oranları belirlenmiş ve sonuçlar çizelgeler halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our country, as well as in terms of the diversity of minerals, is very rich in terms of mineral water. Installation of facilities in the mineral water is increasing with each passing day. However, in our country, consumption of mineral water under the world average.This thesis Sivas Kaman region in mineral water economically in evaluation feasibility survey is held.First, a wide range of information compiled from the literature survey will be conducted for the properties of mineral waters. At the same time steps were feasibility studies.Kaman study of feasibility studies of mineral water, depending on the market research, production capacity was determined and choice of machine equipment.Kaman investment costs were calculated for the mineral water business. Kaman according to calculations, cash flows related to the mineral water project, the net present value is greater than zero. The net present values, depending on the internal profitability rate was determined and the results are given in tables.