Atomların form faktörlerinin hartree-fock-roothaan metodu ile hesaplanması
Form factors of the atoms with the hartree-fock-roothaan method calculation
  1. Tez No: 291791
  2. Yazar: İLKER ETLİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TELHAT ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Rize Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada; Hartree-Fock- Roothaan metodu ile saçılma deneylerinde ortaya çıkan atomik form faktörleri incelenmiştir. Minimal ve genişletilmiş baz seti için Slater tipli orbitaller kullanılarak atomik form faktörler incelenmiş ve genel analitik ifadeler bulunmuştur. Atomik form faktörleri için elde edilen ifadeler; Gaunt katsayıları ve bazı yardımcı moleküler integraller içermektedir.Atomik form faktörleri için elde edilen ifadeler ve içerdiği fonksiyonların Maple 13 sembolik programlama dilinde programları yapılmıştır. Bu program kullanılarak Z=2-54 aralığındaki atomların taban durumları için form faktör değerleri hesaplanmış ve literatürde varolan değerlerle karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, hesaplanan atomik form faktör değerlerinin literatürdeki değerlerle uyumlu olduğu gözlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this study; atomic form factors, appearing in scattering experiments, have been investigated by Hartree-Fock- Roothaan method. Using Slater type orbitals for minimal and extended basis sets, atomic form factors have been studied and general analytical expressions have been found. The obtained expressions for atomic form factors include Gaunt coefficients and some auxiliary molecular integrals.Programs of the obtained expressions for atomic form factors and included functions have been constructed in Maple 13 symbolic programming language. Using this program, atomic form factor values for the ground state of atoms in range Z=2-54 have been calculated and compared with the available literature values. As a result, it is seen that the calculated form factors for the ground states of atoms in range Z=2-54 are in agreement with the available literature values.