Çocukluk çağı travmaları ve bipolar bozukluk ilişkisinin incelenmesi
Childhood traumas and bipolar disorder
- Tez No: 441641
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMRA BARİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Epidemiyolojik araştırmalarda, Bipolar bozukluğun etiyolojisinde biyolojik ve genetik faktörlerin yanı sıra psikososyal stres faktörlerinin özellikle hayatın erken yıllarında yaşanan travmatik olayların hastalığın sadece ortaya çıkışını değil ilerleyen zamanlarda atakların şiddetini ve seyrini de etkilediği belirtilmektedir. Bu çalışmada Nöropsikiyatri İstanbul Hastanesi Erişkin Psikiyatri Birimine başvuran ve 'Bipolar Bozukluk' tanısı ile yatarak tedavi görmüş olan hastaların çocukluk çağı travma öyküsü sıklık ve şiddetinin normal popülasyonla karşılaştırılması ve hasta grubu verilerinin klinik değişkenler yönünden araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada, NP İstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi'nde son iki yıl içinde DSM-IV e göre İki uçlu duygu durum bozukluğu, manik dönem tanısıyla yatarak tedavi gören, 18-65 yaş arası olgu ve bu grupla yaş, cinsiyet ve öğrenim düzeyi yönünden eşleştirilmiş olan normal kontrol grubu değerlendirilmiştir. Olgulara ait veriler dosyalarının geriye dönük taranması ile elde edilmiştir. Kontrol grubuna bilgilendirilmiş onam formu imzalatılmış ve ölçekler verilmiştir. Dışlama ölçütlerine göre 50 olguya ait veriler değerlendirmeye alınmıştır. Olgu ve kontrol grubunun Çocukluk Çağı Travma Ölçeği puanları karşılaştırılmıştır. Yatış döneminde manik belirtilerin şiddetini değerlendirmek için Young Mani Derecelendirme Ölçeği (YMDÖ) puanları dikkate alınmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: ÇÇTÖ toplam puanlarına bakıldığında; araştırmaya katılan hasta ve kontrol grubunun ortalamaları arasındaki fark istatistiksel açıdan anlamlı olup (p=0.000
Özet (Çeviri)
Epidemiological researches are stated that even though biological and genetic factors are important in the etiology of bipolar disorders, psychosocial factors and traumatic events experienced in the early years of the life effect the emergence of diseases as well as the severity and course of the attacks which occur later on. In this research, people who were admitted to adult psychiatric unit of Istanbul Neuropsychiatry Hospital and have received treatment with the diagnosis 'Bipolar Disorder' and their childhood trauma, its frequency and intensity are aimed to compare with the normal population and investigate variables of patient groups in terms of clinical data. Method: In this research, sample group have been chosen between the ages of 18-65 years who were hospitalized with a diagnosis of bipolar affective disorder, according to DSM-IV, at NP Istanbul Neuropsychiatry Hospital in the last two years. These cases and normal control group which matched for age, gender and education level were evaluated. Data of the cases were obtained by retrospective analysis of files. Informed consent form was signed and scales are given to the control group. According to the exclusion criteria, data of 50 cases have been evaluated. Childhood Trauma Questionnaire scores of the case and control groups were compared. During hospitalization, Young Mania Rating Scale (YMRS) scores have been taken into account to assess the severity of manic symptoms. The data obtained from this study were analyzed by SPSS (Statistical Package for Social Sciences) version software Windows 22.0. Findings: when ÇÇTÖ total score examined; the difference between the average of the surveyed patients and control groups is statistically significant (p = 0.000