Yeşil kurbağa (Hyla savignyi Audouin, 1829)'nın farklı popülasyonlarında bazı büyüme parametrelerinin incelenmesi
Determination of some growth parameters of lemon-yellow tree frog (Hyla savignyi Audouin, 1829) from different populations
  1. Tez No: 291797
  2. Yazar: TUĞBA ERGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURHAYAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Rize Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yeşil kurbağa (Hyla savignyi Audouin, 1829) türüne ait farklı yükseltilerde yaşayan (Şanlıurfa 476 m ve İskenderun 10 m) 114 bireyin (7 dişi, 107 erkek) vücut büyüklükleri ölçülmüş ve ayak parmağından alınan kemik enine kesitlerinden büyüme halkaları (LAG) sayılarak yaş tayini yapılmıştır. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda erkeklerde hem yaş, hem boy bakımından bölgeler arasında önemli bir fark olduğu, ortalama değerlerine bakıldığında hem vücut boyu hem de yaş bakımından Bozova/Şanlıurfa bireylerinin Sarıseki/İskenderun bireylerinden daha yüksek değerlere sahip olduğu bulunmuştur. Ortalama vücut uzunluğu Bozova bireyleri için 35.949 ± 3.25 olarak bulunurken; Sarıseki bireyleri için 32.02 ± 3.16 olarak tespit edilmiştir.Maksimum yaş Bozova populasyonu için 6 olarak tespit edilirken Sarıseki populasyonu için 5'tir. Hem endosteal resorbsiyon oranı hem de çift LAG görülme sıklığı Bozova bireylerinde daha fazladır.Her iki populasyon için de vücut büyüklüğü ve yaş arasında kuvvetli bir korelasyon olduğu bulunmuştur. Populasyonlar arasındaki farklılıkların rakım, sıcaklık ve farklı iklimsel koşullardan kaynaklandığı düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
Body size of 114 indiviuals (7 females, 107 males) from Lemon-Yellow Tree Frog (Hyla savignyi Audouin, 1829) populations from different altitudes (Şanlıurfa 476 m and Hatay 10 m) in Turkey were analyzed and age was determined for individuals by counting the lines of arrested growth (LAGs) in cross-sections taken from phalanges. According to statistical analizing, there is a significant difference between localities in terms of body size and age in males and mean values of both age and body size of Bozova/Şanlıurfa population has bigger values than Sarıseki/Iskenderun population. Mean body size for Bozova individuals was found as 35.949 ± 3.25 while it was determined as 32.02 ± 3.16 for Sarıseki individuals.Maximum longevity was determined as 6 for Bozova population and 5 for Sarıseki population. Both endosteal resorbtion and double line rates were higher in Bozova population than Sarıseki population.Significant correlation was determined between body size and age in males for both populations. It was thought that the difference between populations caused by altitude, temperature and climate differences.