Hyla savignyi Audouin, 1827 (Yeşil Kurbağa) türünün morfolojik açıdan değerlendirilmesi
Morphological evaluation of Hyla savignyi audouin, 1827 (The Green Frog)
  1. Tez No: 877135
  2. Yazar: AYŞE PARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Hyla orientalis ve Hyla savignyi, Anadolu'da bulunan Hyla cinsine ait iki türdür. H. orientalis tek bir soyla temsil edilirken, H. savignyi farklı iklim koşullarına uyum sağlayabilen iki ayrı evrimsel soydan oluşur. Bu tezde, H. savignyi soylarının karşılaştırmalı bir çalışması yapılmış ve 165 erkek örnek üzerinde kapsamlı morfolojik yöntemler kullanılmıştır. Doğrusal morfometrik analiz, soyların baş uzunluğu (HTL, ES), göz içi mesafesi (IOD, EPD) ve arka bacak ölçümleri (TRL, IMTL) açısından farklılık olduğunu gösterdi. Temel bileşen analizi (PCA), öncelikle arka bacakta (FML, TBL, T1L), kafa boyutlarında (HW, HLT) ve vücut boyutunda (SUL) farklılaşmayı daha da vurguladı. Dahası, PCA ve temel bileşenlerin diskriminant analizi (DAPC), morfouzaydaki soylar arasında küçük farklılıklar olduğunu ve bireyler arasında önemli örtüşmelerin olduğunu ortaya çıkardı. Ancak DAPC analizi, arka bacak özelliklerindeki farklılıkları doğruladı (IMTL, WL, TD).
Özet (Çeviri)
Hyla orientalis and Hyla savignyi are two species within the genus Hyla found in Anatolia. While H. orientalis is represented by a single lineage, H. savignyi comprises two distinct evolutionary lineages capable of adapting to different climatic conditions. In this thesis, it was conducted a comparative study of H. savignyi lineages and used comprehensive morphological methods on 165 male specimens. The linear morphometric analysis indicated that the lineages differed in head length (HTL, ES), interocular distance (IOD, EPD), and hindlimb measurements (TRL, IMTL). Principal component analysis (PCA) further highlighted differentiation primarily in hindlimb (FML, TBL, T1L), head dimensions (HW, HLT), and body size (SUL). Moreover, PCA and discriminant analysis of principal components (DAPC) revealed minor distinctions between the lineages in morphospace, with considerable overlap among individuals. However, DAPC analysis did confirm differences in hindlimb characteristics (IMTL, WL, TD).