Bazı Scorzonera L. (Asteraceae) taksonlarının nrDNA ITS bölgelerinin karşılaştırılması
Polymorphism in nrDNA its region of some Scorzonera L. (Asteraceae) taxa
  1. Tez No: 291809
  2. Yazar: AZER ÖZAD
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDUR MAKBUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Rize Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma ile 11 Scorzonera L. (Asteraceae) taksonu moleküler (nrDNA ITS bölgeleri) ve morfolojik yönden araştırıldı.İncelenen bitki materyali, yayılış alanlarında 2004?2009 yılları arasında yapılan arazi çalışmaları ile toplanmıştır. Toplanan örneklerin önce geleneksel yöntemlere göre tanımlamaları yapılmış ve her örnek herbaryum örneği haline dönüştürülmüştür. Herbaryum örnekleri kullanılarak belirlenen morfolojik karakterlere göre çeşitli ölçümler yapılmıştır. Daha sonra, ITS profillerinin belirlenmesi amacıyla her örnekten uygun yöntemlerle hazırlanan yaprak örneklerinden DNA izolasyonu yapılmıştır. Örneklere ait ITS bölgesi, evrensel primerler kullanılarak PCR yoluyla çoğaltılmıştır. Çoğaltılan DNA bölgelerinin baz dizin analizleri yapılmış ve MEGA 3.1 programıyla değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucu çalışılan örnekler arasında benzerlik ilişkisini ortaya koyan parsimonik ağaç oluşturulmuştur. Moleküler verilerden elde edilen sonuçlar, 29 morfolojik karaktere dayalı kümeleme analizi sonuçları ile karsılaştırılmış ve çalışılan taksonlar arasındaki ilişkiler tam olarak ortaya konulmaya çalışılmıştır.Bu çalışmadan elde edilen veriler ışığında, örnekler arasındaki filogenetik ilişkilerin açıklanmasında ITS dizin analizlerinin morfolojik verilere göre daha güvenilir bilgiler ortaya koyduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 11 Scorzonera L. (Asteraceae) taxa were investigated with respect to molecular (nrDNA ITS regions) and morphological features.Plant materials used in this study were collected from field work between 2004-2009. These specimens were identified firstly according to traditional methods and stored as herbarium the taxa. Genomic DNA?s were isolated from healthy leaves of each pattern to perform ITS studies. ITS regions of the examined patterns were amplified by using universal primers and then sequenced. These ITS bands were aligned to use analysis processes. All ITS sequences were analyzed by using MEGA 3.1 software and parsimony tree were formed in order to explain relationships among the taxsa. Molecular evidences inferred from sequencing data were compared with 29 morphological results in order to explore the exact relationships among the examined specimens.This study suggest that to understand the phylogenetic relations among taxa, ITS sequence analysis gives more reliable data compared to morphological characteristics.