Farklı bölgelerde yaşayan Hyla arborea popülasyonlarında yaş tayini ve bazı büyüme parametrelerinin incelenmesi
Age determination and some growth parameters of hyla arborea (European tree frog) populations inhabited at different localities
  1. Tez No: 291808
  2. Yazar: ABDULLAH ALTUNIŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURHAYAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Rize Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hyla arborea'nın Türkiye'de yaşayan İslampaşa (Rize), Konaklı (Antalya) ve Gelibolu (Çanakkale) populasyonlarına ait 154 bireyin vücut büyüklükleri ölçülmüş ve skeletokronolojik yöntem kullanılarak yaşları tespit edilmiştir. Maksimum yaş hem erkek hem de dişilerde 5 yıl olarak tespit edilmiştir. Eşeysel olgunluğa ulaşma yaşı erkek ve dişilerde 2 yıl olarak tespit edilmiştir. Vücut büyüklüğü erkeklerde 29,96 ? 44,33 mm, dişilerde ise 33,27 ? 47,98 mm arasında değişmekte olup erkeklerin vücut boylarının dişilerden daha küçük olduğu bulunmuştur. Tüm populasyonlarda hem erkek hem de dişilerde vücut boyu ile yaş arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.İncelenen populasyonlarda hem erkek bireylerde hem de dişi bireylerde ortalama SVL bakımından İslampaşa ve Gelibolu populasyonları birbirine benzerken, Konaklı populasyonu diğer populasyonlardan daha küçük ortalamaya sahip olmasıyla farklılık gösterir. Ortalama yaş bakımından dişilerde populasyonlar arasında fark bulunmamasına rağmen erkek bireylerde Gelibolu populasyonu, İslampaşa ve Konaklı populasyonlarından daha yaşlı olmasıyla ayrılır. Ortalama ağırlık bakımından ise hem erkek hem de dişi bireylerde İslampaşa ve Gelibolu populasyonları birbirine benzerlik gösterirken Konaklı populasyonu diğerlerinden daha hafif olmasıyla farklılık gösterir.
Özet (Çeviri)
Body size of Hyla arborea populations from İslampaşa (Rize), Konaklı (Antalya) and Gelibolu (Çanakkale) in Turkey was measured and the age of the 154 frogs were determined using skeletochronological method. Age was determined for individual frogs by counting the number of LAGs in cross-sections taken from phalanges. Single or double (aestivation and hibernation) lines of arrested growth (LAG) per year were determined in the cross sections. Maximum age or longevity was determined as 5 years for both males and females. Age at maturity was estimated 2 years for both males and females. The body length was ranged from 29,96 mm to 44,33 mm in males and 33,27 to 47,98 mm in females, and it was found that body size of males are smaller than those of females. Significant correlation was determined between body size and age in both males and females in all populations.In examined population, while Islampaşa and Gelibolu specimens are similar to each other in terms of SVL in both males and females, Konaklı specimens differ from others by being smaller than those. Although there is not any siginificant difference between ages among populations in females, Gelibolu males differ from others being older than those. According to the mean weight of populations, both males and females of Islampaşa and Gelibolu populations are similar to each other by heavier than Konaklı population.