Yoğunluk ayarlı radyoterapide çok yapraklı kolimatör ve hasta dozimetrisi kalite kontrolü
Quality assurance of multileaf collimator and patient dosimeter in intensity modulated radiation therapy
- Tez No: 291811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR DİRİCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada Gülhane Askeri Tıp Akademisi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'nda bulunan Elekta marka Synergy model Lineer hızlandırıcıda 6 MV x-ışını kullanarak, Step-and-Shoot tekniği ile yoğunluk ayarlı radyoterapide lineer hızlandırıcı kalite kontrolü ve hasta dozimetrisi kalite kontrolü gerçekleştirildi. Öncelikle çok yapraklı kolimatör (ÇYK) pozisyon doğruluğu testi, ÇYK sızıntı ve geçirgenlik testi, küçük MU değerlerinde lineer hızlandırıcı performansı, küçük MU monitör sistem end-effect, küçük MU simetri ve düzgünlük ve küçük alan dozimetrisi testleri incelendi. Daha sonra tedavi planlama sisteminde prostat hastası için plan olu?turuldu. Son olarak hasta planı, iyon odası ve film yanıtı yöntemi olmak üzere iki farklı yöntemle kontrol edildi.Sonuç olarak, ÇYK pozisyon doğruluğu %3 ve 5 MU×10 ve 10 MU×5 çoklu ışınlamalarda
Özet (Çeviri)
This study examines the quality assurance of a linear accelerator in intensity modulated radiation therapy via the step-and-shoot technique, as well as the quality assurance of patient dosimeter as established by the Elekta Synergy Linear Accelerator set up in Department of Oncology of Gulhane Military Medical Academy at an energy level of 6 MV. First of all, in order to conduct intensity modulated radiation therapy via step-and-shoot technique, tests of Multileaf Collimator(MLC) Leaf Positional Accuracy, The MLC Transmission and Interleaf Leakage, The Linear Accelerator Performance for Small Monitor Unit (MU) Delivery, Monitor System End-Effect for Small MU, The Symmetry and Flatness for Small MU and small field dosimetry are run in linear accelerator. Second, after testing the quality of the linear accelerator, prostate patients are used as subjects in the treatment planning system.Finally, the patient plan is tested by two different methods: ion chamber and film response tests.Consequently, it is found that positional accuracy of MLC is 3% for 5 MU and 10 MU irradiation; and