Pnömatik elemanlar, sistemleri ve sanayide uygulamaları
- Tez No: 29183
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM GENTEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Basınçlı havanın bir enerji olarak kullanıldığı Pnömatik Sistemler, endüstrinin her alanında kullanılmaya başlamıştır. Havanın sıkışabilen özelliği nedeniyle pnömatik sistemlerde düşük basınçta kuvvetler üretilmek tedir. Pnömatik devre elemanlarının ekonomik oluşu ve basınçlı hava tesisatının bütün üretim atelyelerinde bulunması nedeniyle çok büyük bir yatırıma gerek duyulmadan iş parçalarının sıkıştırılması, taşınması, montaj işlemlerinin yapılması gibi işler için pnömatik elemanlar kullanılabilir. Bu tezin konusunu da pnömatik elemanlar, çalışma yöntemleri, nerede ve nasıl kullanılacağı, sistemleri ve sanayide uygulama alanları oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Industries of all kinds commenced using pneumatic systems where the air pressure is utilized as a soure of energy. Due to compressionable characteristic of air pneumatic systems are able to produce force with low pressures. Owing to pneumatic circuit elements are low- cost items, and pressurized air devices are abound at almost all production factories, pneumatic elements may be utilized to compressing working items, lifting and carrying there of, and effecting assembly jobs, may be implemented without initiating great investment costs. Subject and scope of this thesis is comprised of pneumatic elements, their operating methods, places and times of application, their systems and application areas within the industry.