Lojistik bilişim sistemlerinin değerlendirilmesine yönelik bir uzman sistemi
An Expert system for evaluating logistics information systems
  1. Tez No: 135531
  2. Yazar: SERAP AKCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OYA YÜREGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Satın alma işleminden fabrika içinde malzeme taşımaya, stok yönetiminden müşteriye ürünü ulaştırmaya kadar uzun bir süreci içeren lojistik sürecinde bilgi ve bilginin yönetimi çok önemli yer tutmaktadır. Özellikle büyük işletmeler kullandıkları yazılımlar ile süreçler arası entegrasyonu sağlamaya çalışmaktadırlar. Ancak yapılan büyük bilişim yatırımları bile bazen süreç boyunca bu amacı yerine getirememektedir. Bu çalışmada, işletmelerdeki lojistik bilgi sisteminin (LBS) verimliliği bir uzman sistem oluşturarak değerlendirmeye çalışılmıştır. Bu amaçla tedarik zinciri süreci boyunca lojistik bilgi sistemi süreci incelenmiş, sistemin kritik basan faktörleri ve performans ölçütleri belirlenmiştir. Lojistik bilgi sisteminin değerlendirme alanları hiyerarşik ağaç yapısı ile ortaya konmuştur. Hiyerarşik ağaçların çizimleri için visio, uzman sistem veri tabanları için paradox 7.0 ve çıkarım mekanizmasmm programlanması için C++ builder kullanılmıştır. Uzman sistemdeki hiyerarşik dalların ağırlıklandınlması için lojistik sektöründeki uzmanlardan destek alınmıştır.Oluşturulan uzman sistemde ayrıca şirketlere lojistik bilgi sistemi için yazılım değerlendirmesi yapılarak, yazdım öneri modülü de bulunmaktadır. Sonuç olarak, geliştirilen uzman sistem Adana' da organize sanayide orta ölçekli bir tekstil şirketine uygulanmış ve ilgili şirketin LBS verimliliği değerlendirilmiştir. Anahtar kelimeler : Lojistik bilgi sistemi, lojistik, tedarik zincir yönetimi, uzman sitemler.
Özet (Çeviri)
Logistic process spanning from purchasing operation to material handling in the plant, from inventory management to supplement of the product to the customer, information management is very important. In this study, the productivity of Logistics Information System (LIS) at the companies is tried to be evaulated by an expert system. Among the supply chain process, logistics information system is investigated for this purpose. Furthermore, critical success factors of the system and performance measurements are determined. Evaluating the areas of logistic information system is given by hierachical tree structure. Visio program is used for drawing of the hierarchical trees, Paradox 7.0 database program is used for expert system database, Borland C++ is used for programming of the inference engine. Support is taken from the expert at the logistic sector for weighing of hierarchical branches. Consequently, developed expert system is applied to a textile firm at the organized industry area in Adana and its LIS productivity is evaluated. Key Words : Logistics information systems, logistics, supply chain management, expert systems. n