İş süreçleri yönetim sistemlerinin güncel durumu ve kurulumu
The recent state of business process management systems and an implementation
  1. Tez No: 291849
  2. Yazar: FEHİME ÇAĞLAYAN CAN
  3. Danışmanlar: DR. HALEFŞAN SÜMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Computer Engineering and Computer Science and Control, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada iş süreçlerini iyileştirmek ve yönetmek gayesi ile ortaya çıkmış olan İş Süreçleri Yönetim Sistemleri (Business Process Management Systems) incelenmektir. İş Süreçleri Yönetim Sistemleri'nin ortaya çıkışı, vaat ettikleri çözümler ve bileşenleri tanıtılarak bu sistemlerin hem günümüz bilişim dünyasındaki hem de iş dünyasındaki yeri çizilmektedir. Bu teknolojilerin gelişimi ve teknoloji evrimi açısından günümüzde bulunduğu yer Moore Yasası'dan yararlanılarak ele alınmaktadır. Çalışmada ayrıca Servis Yönelimli Mimari ve İş Süreçleri Yönetim Sistemleri'nin ilişkisi de ele alınarak; İş Süreçlerini Yönetim Sistemleri'nin uygulamalar arasındaki entegrasyonlar açısından ortaya koyduğu getiriler ele alınmaktadır. Çalışmanın ikinci kısmında bir İş Süreci Yönetim Sistemi'nin kurulumu ele alınarak; bu sistemlerin seçimini ve kurulumu etkileyen faktörler özetlenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Business Process Management Systems (BPMS), which were developed in order to optimize and manage the business processes, are being examined. The development of these systems, their offerings and the components that form Business Process Management Systems are examined in order to position these systems both in the business and in the information technologies world. The development and the technological evolution of these systems is being examined by the help of Moore?s Curve. The study also includes the relationship between Service Oriented Architecture (SOA) and Business Process Management Systems. This relationship figures out the role and offerings of BPMS in application integration issues. At the second part of the study an implementation of BPMS is being introduced. Here are the factors that effect the selection and implementation of BPMSs is summarized.