Türkiye'de erp uygulamalarının değerlendirilmesi: Oracle & SAP
Evaluation of erp applications in turkey: oracle & sap
  1. Tez No: 604639
  2. Yazar: AYKUT TAŞPINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN ÇORUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada, üretim yönetimi içerisinde ele alınan Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) sistemleri ele alınmıştır. Kurumsal Kaynak Planlaması, işletmelerin sistemlerin ve çalışma süreçlerinin rekabet, ciro ve pazar avantajı kazanmak için en verimliği şekilde yönetilmesi sistematiğidir. Bu çerçevede Kurumsal Kaynak Planlamasını özetlersek; bir şirket, kurum, firma veya organizasyonun boyutu ve büyüklüğü ne olursa olsun, farklı birim ve bölümlerindeki iş süreçlerini tek bir bilgi kazanım/işleme altyapısı ile kuruluşa özel bir veri altyapısında bütünleştiren, tüm bölüm ve birimlerin bu bütünleşik yapıdan ilgili en güncel, doğru veriyi kullanarak sürece dahil etmesini ve bütünleşik veri altyapısının gerekli şekilde güncellemesini sağlayan bilgi sistemidir. ERP'nin esas amacı, kurum içindeki farklı süreçlerin işlerini birbirlerine bağlayarak ve süreçleri birbirleriyle etkileştirerek, bilgi istemcisine anında doğru bilgileri en kısa sürede ve en verimli şekilde ulaştırılmasını sağlamaktır. Günümüzün ağır rekabet ortamında, firmalar teknoloji yarışında birbirlerini hızla taklit edebilmektedir ve bu çerçevede teknolojinin rekabet üstünlüğü çok uzun süremeyebilmektedir. Fakat bir firmanın kurmuş olduğu başarılı bir müşteri ilişkisi kendisini rekabette daha üst seviyelere çıkarabilmektedir. Bu durum etkili bir müşteri ilişkileri yönetimininde ciddi bir rekabet aracı olduğunu göstermektedir. Müşteri İlişkileri Yönetimi teknolojik gelişmelerin de yardımıyla, günümüzün iş dünyasında gittikçe daha fazla önem kazanmaya başlayan bir iş felsefesidir. Bu çalışmada ERP ile ilgili ayrıntılı literatür araştırmaları yapılmış, ERP sistemlerinde kullanılan programlar anlatılmıştır. Daha sonra uygulama kısmına geçilmiştir. Kurumsal Kaynak Planlama yazılımlarından olan ORACLE ve SAP sistemleri tezin odağı olup örneklem kitlesini bu programları kullanan firmalar oluşturmaktadır. Araştırmada ORACLE ve SAP kullanan firmaların program kullanımı, maliyetleri, geçiş süreçleri, firmaların bu programları tercih etme sebepleri, ERP sistemlerinin kurulumu sonrası olumlu ve olumsuz sonuçlar ele alınarak, Türkiyede ERP sistemleri olarak ORACLE ve SAP kullanan firmaların profilleri çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, Enterprise Resource Planning (ERP) systems which are discussed in production management are discussed. Enterprise Resource Planning is the systematic management of the systems and working processes of the enterprises in the most efficient way to gain competition, turnover and market advantage. In this context, if we summarize Enterprise Resource Planning; Regardless of the size and size of a company, organization, firm or organization, it integrates business processes in different units and departments into a single information acquisition / processing infrastructure and an organization-specific data infrastructure. It is an information system that enables it to be included in the process and to update the integrated data infrastructure as required. The main purpose of ERP is to connect the processes of different processes within the organization to each other and to interact with each other to ensure that the information client is immediately and accurately delivered to the information client in the shortest time and in the most efficient manner. In today's heavy competition environment, companies can quickly imitate each other in the technology race and in this framework, the competitive advantage of technology may not last long. However, a successful customer relationship established by a company can take itself to a higher level in competition. This shows that it is a serious competitive tool in effective customer relationship management. Customer Relationship Management is a business philosophy that is becoming more and more important in today's business world with the help of technological developments. In this study, detailed literature researches about ERP are made and the programs used in ERP systems are explained. Then, the application part was started. ORACLE and SAP systems, which are among the Enterprise Resource Planning softwares, are the focus of the thesis. use program of firms using ORACLE and SAP Research, the cost of the transition process, the reasons to choose this program of the company, by considering both positive and negative results after the installation of the ERP system, profiles of the companies using ORACLE and SAP ERP systems in Turkey has tried to be removed.