Çelik çapraz elemanlarda narinlik enerji yutma ilişkisi
Slenderness and energy dissipation relation for steel braces
  1. Tez No: 291851
  2. Yazar: SUAT EMRAH DÜLGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERDOĞAN UZGİDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, sismik yükler gibi tekrar eden karaktere sahip yükler altında çelik çapraz elemanların davranışının incelenmesi ve çapraz elemanın narinliği ile çevrimsel yükler altında yuttuğu enerji arasında bir ilişki kurabilmektir. Bu doğrultuda izlenen yol, deneysel olarak yapılmış çalışmaların sonlu eleman modelleri yapılarak sonlu eleman modellerinin doğrulanması, modelleme tekniğinin ve yönteminin doğruluğundan yola çıkarak araştırma kapsamında parametrelerin belirlenmesi, parametrik çalışma yapmak üzere yeni modellerin üretilmesi, üretilen modellerin analize tabi tutulup çıkan sonuçların parametrelere göre incelenmesi ve yapılan incelemelere göre araştırma amacına yönelik sonuçlara varılıp önerilerde bulunması şeklindedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the behavior of steel braces under the cycling and repeating loads such as seismic loads and to define the relation between the slenderness of element and energy dissipation of the element. For this goal, finite element models of steel braces those have been investigated by experimental studies have been produced to verify the finite element models. After verifying that finite element models simulate the behavior of brace well enough, parameters of research is defined to study parametric investigation of steel braces. By considering the parameters of the research, new finite element models are produced. Results of the analysis of the finite element models are studied and due to parametric study, conclusions and suggestions are made in the purpose of the research.