Yakın kızılaltı spektroskopisinde beyin dışı biyolojik dokulardan gelen bozucu etkilerin giderilmesi
Elimination of the disruptive effect of the extra cerebral biological tissues in near infrared spectroscopy
  1. Tez No: 291852
  2. Yazar: RÜŞTÜ UMUT TOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATA AKIN, PROF. DR. TAMER ÖLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Biophysics, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yakın kızılaltı spektroskopisi (YKAS) ile beyine ait oksi-hemoglobin(?HbO2b) ve deoksihemoglobin (?HHbb)miktarlarındaki değişim belirlenirken, beyin dışı biyolojik dokulardaki ışık doku etkileşimleri, dedektörlerde ölçülen sinyali etkilemektedir. Bu çalışmada, bir sinyal işleme metodu olan filtreleme ve bir çok değişkenli kalibrasyon metodu olan kısmi en küçük kareler yöntemi (KKK) kullanılarak beyin dışı biyolojik dokulardan kaynaklanan ölçme hataları en aza indirilmeye çalışılmıştır. Çok katmanlı biyolojik dokular için Monte Carlo benzetim programı (MCML) kullanılarak, ışığın zayıflama miktarının benzetimi yapılmıştır. Daha sonra filtreleme ve KKK yöntemi kullanılarak, oksi-hemoglobin (?HbO2b) ve deoksihemoglobin (?HHbb) miktarlarındaki değişimin belirlenmesinde hatayı en aza indirebilmek için kullanılması gereken, dedektör sayısı ve bu dedektörlerin optimal konumları belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre uygulanan filtreleme ve KKK yöntemi, YKAS'la elde edilen optik verilerin kalibrasyonunu yapmaya oldukça elverişlidir. Sonuçlar; filtreleme işlemi uygulandıktan sonra, yapılan kalibrasyonun hata payında önemli ölçüde azalma olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda, kullanılan dedektör sayısı arttıkça ölçüm hataları azalmaktadır ve her farklı fizyolojik durum için optimal dedektör konumlarının farklı olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The non-invasive measurement of cerebral oxy-(?HbO2b) and deoxy-haemoglobin (?HHbb) changes using near-infrared spectroscopy instruments is often affected by the absorption in the extracerebral layer. The aim of this study is to minimize the errors arise from extracerebral layer by using filtering, a method of signal processing, and partial least squares (PLS), a method of multivariate calibration. The changes in attenuation on the surface of a 3-D adult head model were simulated using MCML, Monte Carlo simulation for multi-layered medium. Then filtering and PLS were performed to identify the optimal number of detectors and their positions to minimize the error in estimation of (?HbO2b) and (?HHbb). According to the results obtained, filtering and PLS together are suitable for calibration of optical measurement. The results show that errors in the calibrations decrease significantly if filtering is applied before the calibration. At the same time it is observed that as the number of detectors increases measurement errors decrease and it?s also observed that for different physiological conditions the positions of detectors are also different.