Kara yollarında yatay ve düşey işaretlemeler üzerine bir araştırma
A research about markings and signs on main roads
  1. Tez No: 291867
  2. Yazar: HASAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Her yıl ülkemizde karayollarında yüz binden fazla insan trafik kazaları sonucu hayatını kaybetmektedir. Bu kazaların önlenmesi için atılacak her türlü adım insana verilen önemi ve değeri gösterir.Karayollarında yapılacak her türlü yol güvenlik unsuru bu kazaların azalmasında önemli bir faktördür. Yatay ve düşey işaretlemeler, yol güvenliğinin değişmez asil unsurlarıdırlar. Yatay ve düşey işaretlemelerin doğru uygulanmasının karayollarında sağlanabileceği fayda çizelgelerle gösterilmiştir.Ülkemizde yatay ve düşey işaretlemelerin nerede ve ne şekilde kullanılacaklarının esasları Trafik İşaretleri El Kitabı 'nca belirlenmiştir.Bu kitapta yer alan esaslara dair bilgiler ve uygulama örneklerine yer verilmiştir. Uygulama örneklerinde özellikle yeni tip uygulamalara yer verilmiştir.Çalışmanın devamında İstanbul 'da uygulanan bir projenin yatay, düşey işaretlemeler öncesi ve sonrası durumu şekillerle gösterilerek çalışmanın Trafik işaretleri El Kitabı 'nda belirlenen esaslara uygunluğu incelenmiş ve değerlendirmeler yapılmıştır.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Yatay ve düşey işaretlemeler /Trafik İşaretleri El Kitabı / trafik kazaları / yeni işaretlemeler.
Özet (Çeviri)
Everyyear in ourcountry, morethan a hundredthousandpeoplediebecause of thetrafficaccidents in main roads. Everykind of precautiontoavoidtheaccidentsshowsthevalueandimportance of people.Everyroadsecurity element thatwill be done in highways is a crucialfactorthatdecreasestheaccidents. Markingsandsignsarethepermanentelements of roadsecurity. Thebenefitcomingfromthecorrectapplication of thesemarkingsandsigns is demonstrated on thecharts.Inourcountry, therulesthatstatewhereand how thesemarkingsandsignsareusedarewritten in theTrafficSignsHandbook. Inthisbook, theinformationaboutthefundamentalsandtheapplicationexamplesaredetermined. Intheapplicationexamples, especiallynewkind of applicationstakesplace.At the rest of thestudy, bydemonstratingthecharts ofoutputaboutthesituation of a project, performed in Istanbul,beforeandafterthemarkingsandsigns, project?sconveniencetotheprinciplesthatarewritten in theTrafficSignsHandbook is investigatedandtheevaluationsarecarriedout.KEY WORDS:Markingsandsigns / TrafficSignsHandbook/ trafficaccidents/ newmarkings.