Ankara Kızılay bölgesindeki yatay ve düşey trafik işaretlemelerinin incelenmesi
Investigated of the horizontal and vertical traffic signs in Ankara Kizilay area
  1. Tez No: 303547
  2. Yazar: SERDAR DİLEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU ARIKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Trafik, kendine özgü akış ve düzeni bulunan, ulaşım yollarının yayalar ve her çeşit taşıt tarafından kurallı bir şekilde kullanılmasını sağlayan, insan yaşamındaki en yüksek katılımlı tehlike alanlarından biridir. Trafik güvenliğinin sağlanması, akıcı ve düzenli bir trafik akımının oluşturulması amacıyla, yolu kullanan sürücü, yaya, yolcu, araç ve seyir için belli kurallar öngörülmüştür. Bu kuralların başında da düşey ve yatay trafik işaretlemeleri gelmektedir. Güvenli, akıcı ve düzenli bir trafik akımının oluşturulması için kullanılan düşey ve yatay trafik işaretlemelerinin her birinin ayrı anlam ve sorumluluk bildiren özel fonksiyonları vardır. Sürücüler ve yayalar, düşey ve yatay trafik işaretlemelerinden elde ettikleri bilgiler aracılığıyla yol ile ilgili beklentilerini doğru bir şekilde karşılayıp, yoldaki mevcut tehlikelere karşı doğru ve etkin bir şekilde cevap verebilmektedir.Bu çalışmanın amacı, karayollarında trafik güvenliğinin sağlanmasında düşey ve yatay trafik işaretlemelerinin öneminin ortaya koyulması, düzenli ve akıcı bir trafik akışının oluşturulmasında yatay ve düşey trafik işaretlemelerinin etkisinin tespit edilmesidir. Bu kapsamda, çalışma alanı olarak seçilen Ankara Sıhhiye Kavşağı, Kolej Kavşağı, Demirtepe ve TRT Kavşağı ile çevrelenen Kızılay bölgesinde mevcut durumdaki yatay ve düşey işaretlemeler incelenmiş, eksiklikler tespit edilmiş ve hatalı ve/veya yanlış uygulamalar belirlenmiştir. Elde edilen veriler kullanılarak, Trafik İşaretlemeleri El Kitabı (TİE)'na göre karşılaştırmalar yapılmış ve yapılması gereken işaretlemeler ve de özellikleri karşılaştırmalı olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Traffic, with its own flow and layout which provides transportation roads by using regularly for pedestrians and vehicles of all kinds, is one of dangerous areas of the highest participation in human life. Some certain and specific rules are predicted for the drives, pedestrians, passengers, vehicle and travel that use road in order to ensure traffic safety and establish a smooth and orderly traffic flow. The vertical and horizontal traffic signs are at the beginnig of these rules.Everyone of the vertical and horizonal traffic signs which are used for ensuring safe, smooth and orderly traffic flow has special functions reported different meanings and responsibilities. Drivers and pedestrians can respond to true and effectively towards dangers if they meet correctly their expectation about road by the mediation of the information obtained from vertical and horizontal traffic signs.The purpose of this study, traffic safety provided on highway is displayed the importance of vertical and horizontal traffic signs and the effect of vertical ve horizontal traffic signs confirmed for ensuring regular and smooth traffic flow.In this context, the work area is selected as Ankara Sıhhiye Junction, Kolej Junction, Demirtepe and TRT Junction of covering the Kızılay region?s vertical and horizontal signs are examined, confirmed decreases and faulty and/or determined error applications.Using the data obtained, according to Traffic Signs Hand Book (TSH) the comparisons are made and shown in comparison with the features and markings needs to be done.