Novel strategies for photodynamic therapy and drug delivery by molecular modeling and simulation
Moleküler modelleme ve simülasyon ile fotodinamik terapi ve ilaç dağıtımı için yeni stratejiler
  1. Tez No: 974821
  2. Yazar: BAŞAK FINDIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞARON ÇATAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Fotodinamik tedavi (PDT), ışık ile aktive edilen fotosensitizer (PS) moleküllerinin sitotoksik reaktif oksijen türleri üretmesine dayanan, invazif olmayan bir kanser tedavi yöntemidir. Klinik potansiyeline rağmen, PDT'nin etkinliği ışığın dokulara sınırlı nüfuzu, PS moleküllerinin agregasyonu ve düşük çözünürlüğü nedeniyle kısıtlanmakta, mevcut ilaçların kullanımını büyük ölçüde topikal uygulamalarla sınırlamaktadır. Bu nedenle, tedavi başarısını artırmak için yeni ve daha etkili PS moleküllerinin tasarımı ve optimizasyonu kritik öneme sahiptir. Bu tezde, tetrapirol türevleri potansiyel PDT ajanları olarak incelenmiş ve biyolojik ortamlarla etkileşimleri araştırılmıştır. Klinik olarak onaylı bir PS olan m-THPC, pasif ilaç taşıma stratejileri kapsamında TM-beta-CD kompleksleri içerisinde enkapsülasyon yoluyla değerlendirilmiş ve derin doku aktivasyonu için iki foton soğurucu yapılarla fonksiyonelleştirilmiştir. Buna paralel olarak, folat reseptörü alfa'yı hedefleyen aktif taşıma stratejileri çalışılmış; bu amaçla, folik asit ile fonksiyonelleştirilmiş pirofeoforbid-a molekülünün davranışları mikro saniye ölçeğinde moleküler dinamik simülasyonları ve kuantum mekaniği/moleküler mekaniği (QM/MM) yaklaşımları ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Photodynamic therapy (PDT) is a non-invasive cancer treatment in which photosensitizers (PS) are activated by light to produce cytotoxic reactive oxygen species. Despite its clinical potential, PDT efficacy is hindered by limited light penetration into tissues, as well as PS aggregation and solubility issues, which restrict current drugs primarily to topical applications. Consequently, the design and optimization of novel PS molecules remain critical for improving therapeutic outcomes. This thesis investigates tetrapyrrole derivatives as potential PDT agents and examines their interactions with biological environments. The clinically approved PS m-THPC was evaluated in passive delivery strategies, including encapsulation within TM-beta-CD complexes and functionalization with two-photon absorbing units to enable deeper tissue activation. In parallel, microsecond-scale molecular dynamics simulations combined with quantum mechanics/molecular mechanics approaches were employed to study active delivery, focusing on pyropheophorbide-a functionalized with folic acid for selective targeting of folate receptor alpha, which is overexpressed in ovarian cancer cells.