Türkiye için hareketli gıda satış araçları ve tasarım özellikleri
Mobile food vending units and design features for Turkey
- Tez No: 291899
- Danışmanlar: PROF. DR. NİGAN BAYAZIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
Hareketli gıda satış araçlarını ve araca ait tasarım parametrelerini, yasal düzenlemelerle tarifi yapılmış işletme modelleri belirlemektedir. Bu modellerin kurgulanabilmesi içinse yazılı standartlara ve yeterli bilgi birikimine ihtiyaç duyulmaktadır.Tez araştırması süresince, ülkemizde konuyla ilgili henüz uygulanabilir bir modelin varolmadığı anlaşılmış, bu bağlamda sektörde deneyimli bir örnek olan ABD mevzuatı incelenerek, yerelde ihtiyaç duyulan bir modelin kurgulanabilmesi için gerekli olacak ana hatlar tariflenmeye çalışılmıştır.Elde edilen bulgular ışığında, mobil gıda satışında kullanılacak araç türleri ve bu araçların tasarımını şekillendirecek unsurlara dair, yazılı kanunlarla sınırlandırılmış geniş bir çerçeve çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mobile food units and design parameters are defined by cases which are written through legal regulations. However, in order to prepare these cases, written standarts and cumulative knowlegde is needed.By this work, it has been investigated that any sufficient cases for mobile food units has not been developed by authorities yet in Turkey. In this context, related regulations and written sources in USA have been studied as a model, in order to outline a sample model for our local industry.As a result, a common route has been declared about mobile food vending units and its design parameters on findings.