Toz metalurjisi yöntemiyle nikel titanyum alaşımlarının üretimi
Manufacturing of niti alloys by the powder metallurgy method
- Tez No: 291925
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT BAYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada biyomalzeme amaçlı olarak yaygın kullanılan eşit atomik orandaki NiTi alaşımının toz metalurjisi yöntemiyle en iyi porozite oranında ve basma dayanımında üretimi amaçlanmıştır. Bu amaçla hazırlanan titanyum tozları ile nikel tozları, uçucu toz olarak belirli oranlarda üre ile kuru karıştırma ve mekanik alaşımlama teknikleriyle karıştırılmış, karıştırılma sonrası preslenmiş, ön ısıtma ile uçucu tozlar yapıdan uzaklaştırılmış ve sinterleme işlemleri gerçekleştirilmiştir. Daha sonra üretilen alaşımların fiziksel, yapısal ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla yoğunluk ölçümü yapılmış ve porozite oranı hesaplanmıştır. Mikroyapı incelemeleri sırasında fazların analizi için XRD (X-Ray Diffraction), noktasal faz analizi için EDS, porların dağılımı ve morfolojisini belirlemek amacıyla da taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılmıştır. Mekanik özelliklerin incelenmesi amacıyla basma deneyleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, nickel and titanium powders with volatile urea powders are used. In powder metallurgy process, mixture of powder is blended by shaker mixer and mechanical alloying method; powders are compacted and finally sintered by heating to predefined temperatures. After sintering; physical, microstructural and mechanical properties are examined. The porosity of the fabricated samples was measured by the relative density method. Pore features and phase components were characterized with an optical microscope, XRD, SEM and EDS analysis techniques. Mechanical properties of the porous samples were evaluated by compression tests.