CEM I çimento harcı için yeni nesil polimerik katkıların sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of new generation polymeric additives for CEM I cement mortar
  1. Tez No: 291924
  2. Yazar: REFİK ARAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURSELİ UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yapı endüstrisinin en temel malzemesi olan kompozit materyal beton, çimentonun ince ve iri agrega ve suyla karıştırılmasıyla elde edilir. Betonun özellikleri, öncelikle su ve çimento arasında meydana gelen ve betonun sertleşmesi süresince devam eden kimyasal reaksiyonlar ile saptanır. Ayrıca kimyasal katkılar ve ek çimento materyalleri arasındaki etkileşim de plastik (taze) ve sertleşmiş betonun üzerinde oldukça etkilidir.Bu çalışmada, çimentonun plastikliğini ve performansını arttırmak için polar grup graft edilmiş polar polimer bazlı yeni polimerik katkılar sentezledik. Ana zincir olarak polietilen glikol 6000 (PEG6000) ve poli itakonik asit (PIA) seçildi. Sentezlenen polimerik katkıların karakterizasyonu TS EN 480-1 standardına göre yapıldı. Sonuçlar, harç üzerinde fonksiyonlandırılmış PIA örneklerinin, fonksiyonlandırılmış PEG6000 örneklerinden daha etkili olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Concrete is a basic building materials for construction which is a composite material produced when cement is mixed with fine and coarse aggregates and water. The properties of concrete are primarily determined by the chemical reactions that occur initially between the cement and water and subsequent reactions that continue during the hardening of the concrete. This also includes the interaction involving chemical admixtures and supplementary cementing materials and effects they have on the plastic and hardened states of the concrete.In this study, we synthesized new polymeric additives based on polar group grafted polar polymers to increase performance and plasticization of cement. The main chain was choosen Polyethylene Glycol 6000 and polyitaconic acid. The characterization of synthesized polymeric additives was done according to TS EN 480-1 standard. The results showed that functionalized PIA samples showed better effects on mortar than those of functionalized PEG 6000 samples.