Çağdaş mimari tasarım araçları kapsamında açık kaynak girişimi
Open source initiative within the contemporary architectural design tools
- Tez No: 291949
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada mimari tasarım araçlarının tasarım düşüncesi üzerindeki etkileri incelenmiş ve açık kaynak girişimi çağdaş mimari tasarım araçları kapsamında değerlendirilmiştir. Bu kapsamda açık kaynak girişimi, mimarların birkaç olasılık arasından seçim yapmaya mahkum olmak yerine kendi araçlarını tasarlayıp geliştirebilmelerini mümkün kılabilecek bir yaklaşım olarak ele alınmıştır. Bununla birlikte açık kaynaklı gelişimin mümkün olmasını sağlayan dağıtılmış ağ yapısındaki örgütlenme biçimlerinin de gerek eğitim gerekse uygulama alanında mimarlık gündemine taşınmasının gerekliliği ortaya koyulmaya çalışılmış ve bu konudaki engel ve olasılıklar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of architectural design tools on design thinking was examined and the open source initiative was addressed within the contemporary architectural design tools. In this context, the open source initiative was considered as an approach that can let architects design and develop their own tools instead of being obliged to choose from a couple of choices. At the same time, the necessity of discussing the organizational structures that make open source development possible and are in distributed network form within the agenda of architecture, in terms of both education and practice was presented and the obstacles and possibilities within this field was examined.