The surface modification of silica nanoparticles via ABC type miktoarm star polymer
ABC tipi farklı kollu yıldız polimer ile silika nanopartiküllerinin yüzey modifikasyonu
- Tez No: 292027
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN HIZAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Son yıllarda, nanopartiküllerin yüzey modifikasyonu önemli derecede ilgi çekmektedir. Silika nanopartiküller, gözenek yapılarına ve sertliklerine göre değişik uygulamalarda kullanılabilmektedirler. Silika nonopartiküllerin modifikasyonu ile polimerin mekanik, yapısal ve termal özellikleri değiştirilebilmektedir. Bunun yanında, yüzey modifikasyonu bileşiğin kararlılığını da arttırmaktadır.Yıldız polimerler araştırmalarda üç boyutlu ve çok dallanmış yapılarından dolayı yıllardır ilgi çekmektedirler. Yıldız polimerlerin elde edilmesinde kullanılan iki genel yöntem vardır: kol öncelikli ve çekirdek öncelikli yöntemleri. Kol öncelikli yönteminde, uygun uç grup fonksiyonalitesine sahip polimer ona uygun çok fonksiyonlu bir çekirdekle yıldız polimer elde etmek için reaksiyona sokulur. İkinci yöntemde (çekirdek öncelikli ) ise, polimer zinciri çok fonksiyonlu bir başlatıcıdan eşzamanlı bir şekilde büyümektedir.Son yıllarda, yaşayan iyonik polimerizasyon yöntemine kıyasla uygulanabilir monomerlerin çeşitliliğinin ve deneysel koşullardaki toleransın daha fazla olması gibi sebeplerden dolayı, yıldız polimerlerin sentezinde kontrollü/yaşayan polimerizasyon yönteminin kullanımı hızla artmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years surface modification of silica nanoparticles has attracted considerable attention. Silica nanoparticles could be used for a diversity of applications depending on their porosity and hardness. Mechanical, structural and thermal properties of particle and the polymer could be altered via chemical modification of a silica nanoparticle surface. Moreover, surface modification improves the stability of the compound.Star polymers have attracted much attention in research over the years due to their unique-three dimensional shape and highly branched structure. There are two general strategies used to produce star polymers: the arm-first and core-first techniques. In the arm-first strategy, a polymer with a proper end-group functionality is reacted with an appropriate multifunctional core to give a star polymer. In the second strategy (core-first), the polymer chain is simultaneously grown from a multifunctional initiator. In recent years, the use of controlled/living radical polymerization techniques in the synthesis of star polymers has quickly increased because of the variety of applicable monomers and greater tolerance to experimental conditions in comparison with living ionic polymerization routes.