Fabrication of azide-containing polymer brush coated mesoporous silica nanoparticles
Azid içeren polimer fırça kaplı mezogözenekli silika nanoparçacıkların üretimi
- Tez No: 966304
- Danışmanlar: PROF. DR. AMITAV SANYAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Mezogözenekli silika nanoparçacıklar (MSN'ler), yüksek yüzey alanı, ayarlanabilir gözenek boyutu ve yüzey fonksiyonelleştirme kolaylığı gibi özellikleri sayesinde ilaç taşıma sistemlerinde nanotaşıyıcı olarak önemli avantajlar sunmaktadır. Son yıl\-larda, yüzeyi fonksiyonelleştirilmiş MSN'lerin hedefe yönelik tedavi uygulamalarındaki potansiyelleri nedeniyle büyük ilgi görmüştür. Bu tezde, ayarlanabilir boyutlarda MSN'ler sentezlenmiş ve çok yönlü, modüler bir nanoplatform elde etmek için gelişmiş yüzey modifikasyonları yapılmıştır. MSN yüzeyi, zincir transfer ajanı ile fonksiyonelleştirilmiş silan kullanılarak grafting-from RAFT polimerizasyon yöntemiyle işlev\-lendirilmiş ve yüzeyden yoğun polimer fırçalarının büyümesi sağlanmıştır. Bu polimer fırça mimarisi, kimyasal olarak ayarlanabilir bir ara yüzey sunar ve özgül olmayan protein adsorpsiyonunu azaltarak biyouyumluluğu artıran güçlü anti-biofouling özellikler sağlar. Polimerizasyon sonrası uç grup modifikasyonu ile yüzeye terminal azid grupları eklenmiş ve nanoparçacıklar, bio-ortogonal konjugasyon için uygun hale getirilmiştir. Bu platformun, alkin-fonksiyonelleştirilmiş floresan boya ile gerçekleştirilen gerilme destekli azid-alkin çevrim tepkimesi (SPAAC) ile konjugasyon yetkinliği gösterilmiştir. Boya, görselleştirme ve model taşıyıcı olarak kullanılmıştır. Elde edilen nanoyapılar, antikor gibi hedefleyici ligandların ortogonal kimya ile bağlanmasına olanak tanıyarak biyomedikal uygulamalarla ilişkili hedefe yönelik taşıma sistemleri için işlevsel ve anti-biofouling yüzeylerin geliştirilmesine yönelik umut vadeden bir yaklaşım sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Mesoporous silica nanoparticles (MSNs) are ideal nanocarriers in drug delivery systems because of their unique properties, including a large surface area, easily functionalized surfaces, and tunable pore sizes. Surface-functionalized MSNs have garnered considerable attention lately due to their potential for targeted therapeutic applications. In this thesis, MSNs with tunable particle sizes were synthesized and further modified to obtain a versatile nanoplatform. The surface of the MSNs was functionalized through a grafting-from RAFT polymerization approach using a chain transfer agent-functionalized silane. This strategy enabled the direct growth of dense polymer brushes from the MSN surface. Enhancing biocompatibility and performance in complex biological environments requires a chemically adjustable interface, which the polymer brush architecture offers by significantly reducing nonspecific protein adsorption. Terminal azide groups were introduced via post-polymerization end group modification, making the nanoparticle surface suitable for subsequent bio-orthogonal conjugation. An alkyne-functionalized fluorescent dye was used to demonstrate the ability of this platform for strain-promoted azide-alkyne cycloaddition (SPAAC), acting as a model for potential cargo molecules and a visualization tool. These nanostructures provide a foundation for attaching targeting ligands such as antibodies through orthogonal chemistry, offering a promising approach to develop functional, anti-biofouling surfaces for targeted delivery systems related to biomedical applications.