Liquid phase selective hydrogenation of methylacetylene and propadiene in C3 streams
  1. Tez No: 29205
  2. Yazar: HAKAN UYGUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHEYDA ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ABSTRACT In this study, kinetic parameters of selective hydrogenation of methylacetylene and propadiene (MAPD) in liquid phase was investigated. A palladium based commercial catalyst was used in the temperature range of 20-50 °C and in the WHSV range of 69-110 h~\ at 25 atm. It was found that MAPD conversion and selectivity decrease with temperature and WHSV. The powers of intrinsic rate equation for MAPD and hydrogen was found as 0.25 and 2.75 respectively. From Arrhenius plot the activation energy was calculated as 7172 cal/mol and frequency factor was calculated as 1.1 x 106 ltVg.cat,gmol2h. External mass transfer was not negligible and internal mass transfer affected the rate in terms of effectiveness factor, which was calculated as 0.95. ABSTRAKT Bu çalışmada metilasetilen ve propadienin (MAPD) sıvı fazı seçici hidrojenasyonu incelenmiştir. 25 atm'de, 20-50 °C sıcaklık ve 69-110 h_1 WHSV aralığında palladium bazlı ticari bir katalizör denenmiştir. MAPD dönüşüm ve seçiciliğinin sıcaklık ve WHSV ile azaldığı bulunmuştur. Intrinsic hız denkleminde MAPD ve Hidrojen üsleri sırasıyla 0.25 ve 2.75 bulunmuştur. Arrhenius bağıntısından aktivasyon enerjisi 7172 cal/mol ve aktivasyon enrjisi 1.1 x 106 lt3/g.cat.gmol2h. olarak hesaplanmıştır. Dış difüzyon etkileri ihmal edilemez bulunmuş ve iç difüzyonun 0.95 olarak hesaplanan etkenlik faktörü ile hızı etkilemektedir.
Özet (Çeviri)