Selective hydrogenation of citral over mesoporous Ru/TiO2/SiO2 catalysts
Sitral'in mezogözenekli Ru/TiO2/SiO2 katalizörle seçimli hidrojenasyonu
- Tez No: 342962
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sitral'in sıvı fazda hidrojenasyonu, SiO2, TiO2 ve TiO2/SiO2 destek malzemeleri üzerine yüklenmiş Ru (2 ağ.%) katalizörü kullanarak yarı-kesikli reaktörde gerçekleştirilmiştir. Destek malzemesinin hazırlama methodunun (sol-gel, emdirme ve absorpsiyon) ve katalizör indirgeme sıcaklığının (300 ?C (düşük indirgeme sıcaklığı) veya 450 ?C (yüksek indirgeme sıcaklığı)) sitral dönüşümü ve doymamış alkollerin seçiciliğine etkisi incelenmiştir. Anataz kristal fazı absorpsiyon methodu ile hazırlanan destek malzemelerinde (TiO2/SiO2-ABS) olduğu görülmüştür. Ru atomunun en iyi dağılım ve etkileşimi Ru/TiO2 katalizörü üzerinde gözlenmiştir. Ru/TiO2/SiO2-ABS katalizörü de daha düşük seviyede de olsa benzer etkileşimler göstermiştir. Farklı TiO2/SiO2 destek malzemeleri arasından en yüksek fruktoz dönüşümü Ru/TiO2/SiO2-ABS katalizörü ile elde edilmiştir. Doymamış alkol seçiciliği de yüksek (70.2 %) bulunmuştur. Bunun nedeni de, bu methodun daha iyi metal ve destek malzemesi etkileşimi ve dağılımı sağlamasıdır. Buna karşın, Ru/TiO2 doymamoş alkollere 62.6 % seçıcilik göstermiştir. İndirgenme sıcaklığının artmasıyla (300 ?C'den 450 ?C'ye) katalizör aktivitesin genelde düştüğü gözlenmiştir. İndirgenme sıcaklığı artışı, citral dönüşümünü Ru/TiO2/SiO2-ABS üzerinde % 57.7'den % 42.3'e düşürmüştür. Bunun yanında, nerol ve geraniol gibi doymamış alkollere olan seçicilik Ru/TiO2 ve Ru/TiO2/SiO2 katalizörleri üzerinde artarak 80 % çıkmıştır. Bu Ru ve TiO2 arasındaki etkileşimin artmasına bağlanmıştır (güçlü metal ve destek malzemesi etkileşimi). Ru/SiO2 katalizörü, doymamış alkollere seçicilikte yüksek indirgenme sıcaklığında önemli bir değişim göstermemiştir. Bu sonuçta SiO2' nın Ru ile etkileşiminin olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The liquid phase citral hydrogenation was investigated over Ru/SiO2, Ru/TiO2 and Ru/TiO2/SiO2 catalysts. TiO2/SiO2 supports were prepared by sol-gel deposition, impregnation and absorption methods. The effect of the supports and catalyst reduction temperature, 300 ?C (LTR) and 450 ?C (HTR) on citral conversion and selectivity to unsaturated alcohols were examined. A well-defined crystalline anatase phase was only observed on the support prepared by absorption method, TiO2/SiO2-ABS. A high dispersion and interaction of Ru were observed over TiO2 for Ru/TiO2. Ru/TiO2/SiO2-ABS also displayed similar properties but to a lower extent. Ru/TiO2/SiO2-ABS catalyst showed the highest citral conversion (57.7 %) at LTR among the different Ru/TiO2/SiO2 catalysts. Its selectivity to UA was also high (70.2 %). This was attributed to a better metal support interaction and dispersion obtained by this method. However, a selectivity of 62.6 % was obtained over Ru/TiO2. Activity of the catalysts was mostly observed to decrease as reduction temperature increased from 300 ?C to 450 ?C. Citral conversion decreased from 57.7 % to 42.3 % over Ru/TiO2/SiO2-ABS. However, selectivities to unsaturated alcohol (nerol and geraniol) over Ru/TiO2 and Ru/TiO2/SiO2 catalysts were increased at HTR, reaching about 80 %. This was suggested to be due to more interaction of TiO2 with the Ru (strong metal support interaction). There was no significant change in the selectivity to UA obtained at HTR for Ru/SiO2. This was related to the inert nature of SiO2.