Enerji etkin duvar sistemlerinin çok katlı yapılara uygulama olanaklarının araştırılması
Research of applicability of the energy efficient wall design systems to high rise buildings
  1. Tez No: 292051
  2. Yazar: İREM ONAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada günümüzün en önemli sorunlarından birisi olan enerji sorununa mimari problem olarak yaklaşılmış, bu probleme çözüm getirecek yaklaşımlar değerlendirilmiştir. Dünyadaki enerji harcamalarının büyük çoğunluğu yapı kaynaklıdır. Dolayısı ile enerji etkinliği yapı tasarımı için çok önemlidir. Bu yaklaşımdan yola çıkarak güneş enerjisinden dolaylı ısı kazanım sistemleri ele alınmış, ve incelenmiştir. Yapı kaynaklı enerji kayıplarının büyük bir kısmı yapı cephesinden olmaktadır. Bu çalışmada yapılardaki cephede duvar elemanından oluşacak enerji kayıpları sorununa dayanarak enerji etkin duvar sistemleri incelenmiş, bu sistemlerin çok katlı yapılara uygulama olanakları irdelenmiştir. Bu çalışmada günümüz gereksinmeleri ve artan nüfus ile çoğalan ve yükselen yapılarda enerji etkinliğini sağlamaya yönelik bir değerlendirme yapılmıştır. Çalışmada hedef, az katlı yapılarda uygulanan ve ülkemizde çok az örneğine rastlanan dolaylı ısı kazanım sistemleri ile oluşturulmuş enerji etkin duvar sistemlerinin çok katlı yapılara uygulanması halinde elde edilecek kazanımların önemini vurgulamak ve bu doğrultuda çok katlı yapı tasarımı için çözüm önerileri üretmektir.
Özet (Çeviri)
In this study, energy problem, which is considered as one of the most important, current problems was tackled as an architectural problem and new approaches to solve this problem were adopted. Today, most of the energy is consumed in buildings. Consequently, energy efficiency is of vital importance to the building design. Based on this emphasis, solar energy designs were utilized and indirect solar systems were surveyed in this study. The energy efficiency in high rise buildings recently constructed as a result of increasing population was discussed. The objective of the study is to emphasize the gains to be obtained in the case of utilization of indirect heating saving systems to the high rise buildings that are mostly used in the low rise buildings in our country and to suggest solutions for energy efficient high rise building design.