İnsan saçının nötron aktivasyon analizi yöntemi ile kalitatif ve kantitatif analizi
Qualitative and quantitative analysis of human hair with neutron activation analysis
- Tez No: 292052
- Danışmanlar: PROF. DR. CENAP Ş. ÖZBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında, iki farklı bölgede yaşayan insanlardan toplanan 40 adet saç numunesindeki elementer konsantrasyonlar, Nötron Aktivasyon Analizi (NAA) yöntemi ile belirlenmiş ve Mg, Mn, Cu, In, Na, V, Cl, Al, Br, Au, As, Sb, W, Zn, K, La, Ta, Cr, Zr, Mo ve Co elementleri için konsantrasyonlar (gramdaki mikrogram) tayin edilerek sonuçların yaşa, cinsiyete ve bölgeye (şehir ve kırsal kesim) göre dağılımlarına bakılmıştır. Numuneler boya veya kına kullanmayan kişilerden toplanmış ve bölgesel farklılıkları irdeleyebilmek için de son on yıldır aynı bölgede yaşayan kişiler tercih edilmiştir. Toplanan saç örneklerinin yaklaşık yarısı taşrayı temsil eden Malatya iline bağlı Hekimhan ilçesinde yaşayan insanlardan, kalanı ise İstanbul'da ikamet eden insanlardan toplanmıştır. Numuneler alkol ve saf su ile bu tür numunelerin temizlenmesinde kullanılan standart metotlar kullanılarak temizlenmiştir. Işınlamalar İTÜ Enerji Enstitüsünde bulunan TRIGA-MARK II reaktöründe yapılmıştır. Alınan bütün gama spektrumlarının analizi, Fizik bölümü nükleer fizik araştırma laboratuarında bulunan Genie2000 programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Neutron Activation Analysis technique was used for determining concentrations of Mg, Mn, Cu, In, Na, V, Cl, Al, Br, Au, As, Sb, W, Zn, K, La, Ta, , Cr, Zr, Mo and Co elements in 40 hair samples collected from the people who live in the rural and urban areas. The possible correlations between the concentration values and age, sex and living regions of the samplers were studied in this work. None of our samples contained hair with paint or KINA. In order to be able to study the regional dependence, all of our samplers were chosen to be the people who have been living in their region for at least ten years. Half our samples were collected from Hekimhan region of Malatya city where is considered to be rural area. Other half of our samples was collected from the people who live in Istanbul. Samples were cleaned with alcohol and purified water according to the standard procedure given in the literature. Irradiations took place in TRIGA MARK II reactor in the Energy Institute of our university. . Analysis of the spectra was performed with Genie2000 software of nuclear physics research laboratory of physics department.