Factors affecting international expansion decisions for Turkish construction companies
Yüklenici inşaat işletmelerinin uluslararası pazarlara açılma kararını etkileyen faktörler
  1. Tez No: 292057
  2. Yazar: MURAT ALP ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÜL POLAT TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Son yıllarda, dünya ekonomisindeki küresellesme çok hızlı bir sekildebelirginlesirken, Dünya'da gelismekte olan ülkelerdeki bol enerji kaynakları insaatfirmaları için büyük imkanlar dogurdu ve müteahhitleri uluslararası insaatpazarlarında is yapmak ve is hacmini gelistirmek için yeni yöntemlere tesvik etti.Batılı gelismis devletlere karsı gelismekte olan ülkeler meydan okurken, kendialtyapılırını gelistirmeliler ve modern bir bakıs açısı ve yöntemle yeni sehirlerkurmalıdırlar. Bu genis ve sonsuz proje imkanıyla, uluslararası müteahhitler Pazarpaylarını arttırabilmek için yogun bir rekabet içindeler. Malsahipleri herzamanyüksek kalite, ucuz maliyetler ve kısa süreli imalatlar istiyorlar fakat bu tarz isteklerbazı riskler ve belirsizliklere sebep olabilir. Türk firmaları uluslararası arenada1970'li yıllardan itibaren adından söz sahibi olmustur ama en ciddi sıçramasını1990'lardan itibaren Sovyetlerde ve BDT'de yapmıstır. Bugün itibariyle, dünyanınher yerinde faal olarak proje yüklenen Türk müteahhitleri, yüksek kalite, çabuk vedaha ucuz maliyetler ile bir marka haline gelmistir. Uluslararası insaat firmalarıarasında önemli bir gösterge olan ENR'ın yıllık raporunda, Türk müteahhitleri her yılperformanslarını arttırmaktadır. Fakat pazarın cazibesi ve karlılıgı sebebiyle, artanrekabette, basarılı olup rakiplerin arasından sıyrılabilmek için, proje seçimi çokehemmiyet arz etmektedir. Büyük basarılara ragmen, Türk müteahhitlerinin yanlısproje seçimine baglı olarak ciddi basarısızlıkları ve zararları da yetkililerin önemgöstermesi gereken bir gerçektir. Firmanın stratejisine göre en dogru proje kararıiçin, bu akademik çalısma yapılmıstır. Kapsamlı ve ciddi bir bölgelere göre pazararastırmasından sonra, Türk firmalarının bakıs açısı dikkate alınarak, proje seçimiiçin faktörler belirlenmistir. ?Yüklenici faktörleri?, ?ülke faktörleri?, ?projefaktörleri?, ve ?malsahibi faktörleri? olmak üzere 4 ana baslık altında faktörlergruplandırılmıstır.Bu faktörler çerçevesinde olusturulan anket firmaların özelliklerinegöre, faktörleri puanlandırmalarına göre ve performanslarıına göre Türkmüteahhitlerinin tecrübeli ve yetkili mühendis veya yöneticileri tarafındandegerlendirilmistir. Yüklenici özelliklerine, faktör puanlarına ve performansdegerlendirilmesine göre tablolar olusturulmus ve analiz edilmistir. Faktör analizlerive güvenilirlik analizleri yöntemleri faktörler üzerinde SPSS 16.0 bilgisayarprogramı yardımı ile kullanılmıstır. Türk müteahhitlerinin proje seçimindekidavranısları faktör degerlendirmeleri ve performanslarına göre incelenmistir.
Özet (Çeviri)
In recent years, globalization in the world economy appears significantly over theinternational markets. Additionally vast and abundant energy resources in developingcountries bring enormous opportunities for construction companies and encouragesthem to seek ways to do business in international construction markets in order toexpand their business volume. While developing countries are attempting tochallenge against major western states, they need to develop their infrastructures andbuild modern cities with contemporary aspects and methods. With vast and endlessopportunities, international contractors are in intense competition to increase theirmarket share. The owners always require high quality, low costs, and shorter timeswhich may cause risks and contingencies for the contractors. Turkish contractorshave been proactive in the international arena since the 1970s and in the 1990s, asignificant amount of Turkish contractors sustained their market share in the SovietUnion and CIS. Recently, Turkish contractors have become a prominent brand in theconstruction business with high quality, quick production, and low costs. ENRannual report, which is an important indicator for international contractors?performance, demonstrates each year that Turkish contractors are significantlyescalating their performances. But attraction and high profits of the constructionmarkets increase the competition among the contractors, therefore, project decisionrequires considerable attention. Despite major successes, Turkish contractors haveencountered and overcome crucial failures and deficits, due to wrong projectselection, in which authorities need to pay attention to. In order for TCC to choosethe best construction projects it is essential to incorporate a convenient strategy,thereby this academic research is prepared. After a comprehensive and seriousregional and market review, the project factors are identified according to Turkishcontractors? aspects as the following; ?Contractor?s factors?, ?country?s factors?,?project?s factors?, and ?owner?s factors?. Within the framework of these factors, awide survey is prepared in order to present the surveys to experienced authorities inTurkish contractors. The tables are examined and analyzed according to thecontractors? features, factors scorings, and performance evaluations. Factor analysisand reliability analysis methods are performed via SPSS 16.0 software.Consequently, the behaviours of Turkish contractors in the international arena isanalyzed due to their factor scorings and performance evaluations.