Ek parça parlak plastik LCD TV ayak tasarım uygulaması
Application design of single high gloss stand for 32? LCD TV
- Tez No: 292058
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT TEMİZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, 32? bir LCD TVyi ayakta tutacak tek parça parlak ayak tasarımı nasıl yapılacağı araştırılıp anlatılmıştır. Mevcut LCD TV ayak yapıları incelenmiştir ve daha basit plastik malzeme kullanarak, tek parça farklı parçaları birleştirmeye gerek kalmadan, yüzeyi parlak boyama gerek kalmadan nasıl tasarlanacağı araştırıp anlatılmıştır. Burada amaç aynı görevi yapacak fakat çok daha düşük maliyette bir ayak üretmek. Heat&Cool ,H-mold ve Electricity mold gibi çeşitli parlak yüzey elde etme yöntemleri incelenmiştir. Tek parça ayak tasarımında dikkat edilmesi gereken tasarım detayları anlatılmıştır. Bu ayağın maruz kalacağı kuvvetlerden hasar görmemesi için analiz programı ile kontrol edilmiştir.Maksimum esneme ve maksimum gerilmeler hesaplanmıştır. Ayrıca kalıplanabilirliği Moldflow analizi ile kontrol edilmiş olup tek yolluk ile doldurma simülasiyonu yapılmıştır. Parçanın düzlemseliği de warpage analizleri sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigate how can be design a stand for 32? LCD TV from a single plastic part which also have a high gloss surface. After current stand structures are investigated, how should be designed a simple single part without to assembly several parts is explaining. Main aim is to reduce price of stand to be more competitive on market. High gloss productions methods like Heat&Cool, H-mold and Electricity mold were researched and explained shortly. After all critical design details as wall thickness, material selection, rib design for good force distribution are explained. After design of stand finish by using analysis program we check if stand can face forces that are applying on safety test. Displacement, strain and maximum tensile strengths are checked. We also apply moldflow analyze to check the part can be fillet from single runner and check if we can keep part flat by applying warpage analyses.