Functional poly(vinyl alcohol) as precursor for bioapplications
Biyo uygulamalar için öncül fonksiyonel poli(vinil alkol)
- Tez No: 292079
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Poli(vinil alkol)-piren-glikoz oksidaz (PVA-Py-GOx), yapısında hem floresan hem de oksidan bölgelere sahip olan, ?klik? kimyası ve modifikasyon prosesleriyle sentezlenmiş ve karakterize edilmiş suda çözünebilen bir polimerdir. PVA-Py-GOx un morfolojisi atomik güç mikroskopisi (AFM) ile karakterize edildi ve GOx un katılımından dolayı heterojen bir morfoloji gözlemlendi. PVA-Py-GOx un glikoz floresans duyarlılığı için biyo araştırma kapasitesi incelendi. Glikoz analizi için kabul edilen floresans mekanizması yapıda çözünen oksijen ve GOx mevcudiyeti ile glikoz tüketimine bağlıdır. Bu nedenle piren gruplarının floresans yoğunluğu oksijence floresans kırılmasının elimine olmasıyla artar. Glikoz konsantrasyonu floresans ölçümlerde kantitatif olarak 0,25ten 3 mM e kadar analiz edildi. pH ın ve PVA-Py-Gox un miktar etkisi de araştırıldı. Önerilen sistem gerçek örneklerdeki glikoz analizini içermektedir ve ticari techizatlardan elde edilenlerle karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Poly(vinyl alcohol)-pyrene-glucose oxidase (PVA-Py-GOx), a water soluble polymer possessing both fluorescent and oxidant sites in the structure is synthesized by ?click? chemistry and modification processes and characterized. The morphology of PVA-Py-GOx was characterized with atomic force microscopy (AFM), and a heterogeneous morphology due to the incorporation of GOx was observed. The capability of PVA-Py-GOx to act as a bio-probe for fluorescence sensing of glucose is examined. The postulated fluorescence mechanism for glucose analysis is based on the consumption of glucose by dissolved oxygen and GOx present in the structure. Thus, the fluorescence intensity of pyrene groups of the probe increases by the elimination of fluorescence quenching by oxygen. Glucose concentration was analyzed quantitatively from 0.25 to 3.0 mM by the fluorescence measurement. The effect of pH and amount of PVA-Py-GOx was also studied. The proposed system was applied to analyze glucose in real samples and compared with those obtained from commercial kits.