Örme kumaşların nem alma özelliklerinin geliştirilmesi
Improvement of water and vapour absorbency of knitted fabrics
  1. Tez No: 292103
  2. Yazar: EMRE BESKİSİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışma iki ayrı başlık altında yürütülmüştür. Birinci çalışmada süper emici lifler(SEL) ile poliester lifleri (PET) karıştırılıp iplikler ve örme kumaş üretildi. Üretilen numuneler %100 PET, %20-80 SEL-PET, %20-80 SEL-PET ipliği kaplanmış, şeklinde üretildi. Üretilen numuneler nem alma özelliklerinin kuru temizleme işlemi ve yıkama-kurutma işlemi neticesinde değişip değişmediği test edilmiştir.İkinci çalışmada ise polipropilen polimerinden eriyikten lif elde etme yöntemiyle içi oyuk lifler üretilmiş ve bu lifler içine süper emici polimer tozları yerleştirilmiştir. Üretilen prototip liflerin nem alma özellikleri test edilmiştir. Testler sonucunda SEP ihtiva eden numuneler SEP ihtiva etmeyen numunelere göre daha fazla nem aldığı görüldü. Kuru temizleme işleminin nem alma oranını bir miktar düşürdüğü gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is composed of two different topics. In the first study yarn, and knitted fabric have been produced by polyester and superabsorbent fiber(SEF) The samples are %100 PET, %20-80 SEF-PET and %20-80 SEF-PET covered by monofilament. These samples have been subjected into different treatment such as dry cleaning and washing-drying and then water absorbency of the samples have been examined.In the second study, melt spinned polypropylene hollow prototype filament are produced . In the production, super absorbent powder is placed into the cavity of the prototype filament. Water vapour absorbency of the prototype filament has been examined. It has been seen that vapour absorbency of prototype filament with super absorbent polymer (SAP) is much more than filament without SAP. Dry cleaning process leads to some decrease of vapour absorbency of the filament. However, the samples can still absorb water after dry cleaning.