Elektronik ortamda ana sanayi ve tedarikçiler arasında veri aktarım yöntemleri ve bir otomotiv ana sanayi firmasında tedarikçi memnuniyeti
Electronic data interchange methods between basic industry firm and suppliers and supplier satisfaction by a basic industry firm of otomotive sector
- Tez No: 292104
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Günümüzün rekabetçi koşullarında tedarikçi firmalar ile ana sanayi firmalarının arasındaki ilişkiler çok önemli bir faktör haline gelmiştir. Tedarikçi firmalarla daha iyi ilişkiler kuran, daha iyi iletişim sağlayan, onları daha iyi denetleyen, onlarla daha şeffaf çalışan ve onlara daha net bilgiler aktaran ana sanayi firmaları rakiplerine göre avantaj sağlarlar.Bu çalışmada; ilk önce lojistik ve tedarik zinciri yönetimi tanımları incelenmektedir. Daha sonra ise elektronik ortamda tedarikçi firmalar ile ana sanayi firmaları arasında kullanılan bilgi aktarım yöntemleri incelenmiştir. Bu yöntemler şunlardır: Manuel, faks, EDI, EDIWEB ve Tedarikçi Portalı'dır. Bu yöntemler ayrıca çeşitli kriterlerle birbirleriyle kıyaslanmaktadır.Araştırma yapılan otomotiv ana sanayi firmasında Tedarikçi Portalı'na geçiş öncesi ve sonrası stok değerleri, eksik parça değerleri, zamanında sevkiyat, geç sevkiyat ve erken sevkiyat değerleri ölçülmüştür. Ayrıca Tedarikçi Portalı tedarikçi firma çalışanları tarafından bir ankette değerlendirilmiştir. Anket 91 tedarikçi firmaya gönderilmiştir. Anketin amacı Tedarikçi Portalı'nın tedarikçi firma çalışanları tarafından başarılı bulunup bulunmadığının öğrenilmesidir. Anketin sonuçları SPSS analiz programı ile analiz edilip, Tedarikçi Portalı'nın başarısındaki veya başarısızlığındaki nedenler bulunmaya çalışılmıştır.Bu çalışmanın amacı, artan rekabetçi dünyada tedarikçi firmalar ile iletişimin çok önemli bir yere sahip olduğunun, iletişimin iyileştirilmesiyle ana sanayi firmasının karlılığının ve verimliliğinin arttığının ve bu iletişimin Tedarikçi Portalı gibi araçlarla daha iyi şartlara getirilebildiğinin gösterilmesidir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, in the recent competitive business conditions, the relationship between suppliers and basic industry firms has gained a significant importance. The basic industry firms which can communicate well with suppliers, have a strong mechanisim on them them and work openly with suppliers, would have advantages over competitors.The terms logistics and supply chain management are the first subjects to be discussed in this thesis. Secondly, the various ways of data-interchange between suppliers and basic industry firms has been taken into the considiration. These methods are: Manuel method, faxing, EDI, EDIWEB and Supplier Portal. These ways are compared with each other according to many different criteria.For this basic industry firm, the values such as stock, missing parts, on time transport, late transport and early transport have been measured before and after the Supply Portal. The same portal has been also evaluated by the firm workers through a questionnaire. The questionnaire has been sent to 91 firms, and was aiming to understand if the portal was held for successful by the firm workers. The results of the questionnaire have ben analyzed by an SPSS Program and reasons of the success or failure tried to be understood.This thesis aims to show that in recent highly competitive conditions, communication between the firms and their suppliers has a significant importance. By improving the communication, basic industry firms may increase their profit and efficiency. Tools such as Supplier Portal may improve communication.