Çelik endüstriyel yapı tasarımı
Industrial steel structure design
- Tez No: 292109
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARLAS ÖZDEN ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu tez çalışması, İstanbul Gebze bölgesinde yapılacağı varsayılan ?Çelik Endüstriyel Yapı Tasarımı? `nı içermektedir. ?İMO-02, Çelik Yapılar, Emniyet Gerilmesi Esasına Göre Hesap ve Proje Esasları? standartları ile birlikte mevcut olan yönetmelikler ve şartnamelere uygun olarak tasarlanan yapıda gerekli tahkikler yapıldıktan sonra montaja uygun çizimler elde edilmiştir.Mevcut yapı planda 40,8x100 metre ölçülerinde olup toplamda 4080 m² 'lik bir alana oturmaktadır. ve en üst kotu 14,02 m 'dir. İki eşit açıklıktan meydana gelen yapıda bir makas boyu 2,02 m, uzunluğu 20,4 m `dir. Her iki makasın üzerinde gün ışığından faydalanabilmek için kenarları ışığı geçirebilecek şekilde yerleştirilmiş fenerlikler bulunmaktadır. Yapının boyuna doğrultusu, 10m aralıklı kolonlardan oluşmaktadır. Bu kolonlar kren kirişi ile birlikte makasları da taşıdıklarından örgü kolon olarak teşkil edilmişlerdir. Bununla birlikte yine boyuna doğrultuda her 5m `de bir kolondan kolona tutulu örgü kirişe mesnetlenmiş ara makaslar da mevcuttur. Ara makaslar tamamen örgü kiriş tarafından taşınacak şekilde tasarlanmıştır ve her 5m ` de bir bulunan kolonlar cephe kaplamasının kuşaklara teşkil edilebilmesi içindir.Yapıda her iki açıklıkta iki adet kren bulunmaktadır ve krenlerin taşıma kapasiteleri 10t ve 20t ` dur. Bu şekilde yapı toplamda dört adet taşıyıcı kren içermektedir. Kren bilgileri üretici firma olan ABUS `tan alınmıştır ve ? ZLK Double Girder Crane? grubu kullanılmıştır.Mevcut yapıda kaplama malzemesi olarak üretici firma NUHPANEL `in ürünleri kullanılmıştır. Taşıma kapasitelerine göre tablolanan ürünlerden çatı kaplaması ve cephe kaplaması için malzeme olarak poliüretan dolgulu 0,5mm sac kalınlıklı sandavic paneller kullanılmıştır. Yapıya etkiyen rüzgar ve kar yükleri meteorolojik veriler kullanılarak son 30 yılın en büyük değerleri alınmıştır. Gebze bölgesi birinci derece deprem kuşağında olduğundan etkin ivme yer katsayısı 0,40 olarak alınmıştır ve zemin tipi Z3 `tür ve yatak katsayısı 30640 'tür.Yapıda deprem kuvvetlerine karşı stabilite için merkezi düşey capraz elemanlar, rüzgar kuvvetlerine karşı stabilite için de makas düzleminde çapraz elemanlar kullanılmıştır. Ayrıca makaslar arası stabilite için de makaslar stabilite elemanları kullanılmıştır. Böylece yapının ani değişen yükler karşısında stabilite problemi ortadan kaldırılmaya çalışılmıştır.Yapıda gerekli tahkiklerin yapılabilmesi için kulanılan kombinasyonlar ?İMO ? 02/2008 Çelik yapılarda emniyet gerilmesi esasına göre hesap ve proje esasları? şartnamesinden alınmıştır. Ayrıca birleşim bölgeleri de yine bu şartnamenin önerdiği kombinasyonlara göre kontrol edilmiştir.Yapının analizi SAP2000 V14.1 ile yapılırken, ilgili imalat çizimleri Tekla Structure V14.1 ve Autocad 2008 programları ile yapılmıştır. Çizimler genel yerleşim planları, birleşim detayları ve kolon temel detayları olarak gruplandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study includes an industrial structure design which is assumed that will be constructed in Gebze of Istanbul. Blueprints of the structure are created after the structure designed and controlled according to ?İMO-02, Çelik Yapılar, Emniyet Gerilmesi Esasına Göre Hesap ve Proje Esasları? standarts, valid regulations and requirements.The construction has the measure of 40,8x100m and totally covers 4080m² on the area which has the 14,02m spot height. The structure occurs two main and equal bays and also one truss has the 2,02m wiegth and 20,4m length. There are two light holes at the top of the trusses which are made of translucent materials to take advantage of the sun light. Long side of the structure comprise columns that are placed periodic 10m. These type of columuns placed as steped column because they hold crane beam and truss together. However, the structure has other tpye of trusses whic are placed to steped beams (beams placed to steped columns) periodic 5m. These trusses is designed as they are holded only by the steped beams. Also there are placed columns that placed periodic 5m for only to be able to place facade lining to belts.These structure has two cranes in every two bays and cranes have the capacity of 10t and 20t. By the way the structure has tottally four cranes on it. The informations about the cranes is taken from producer company ?ABUS? and it is choosen the type of ?ZLK Double Girder Crane?.It is used as lining material at the structure which is taken from producer company ?NUHPANEL?. These produtions are tabled and categorised for their capacity. It is used 0,5mm filled panels in the structure. The wind load and snow loads which are used in design are taken from the meteorological databases for last 30 years. Because Gebze is placed on first degree earthquake zone the ground acceleration factor is taken 0,40 and ground type is Z3. Also coefficient of subgrade reaction is 30640 .The structure has the vertical braces to support stability against the earth forces and has the braces on the truss plane to support the stability against the wind forces. Also stability connections between trusses are used to prevent local modes. By the way the stability problem is solved against saltatory loads.At the structure some kind of load combinations are used to be able to do necessary controls which are taken from the requirements of ?İMO ? 02/2008 Calculations by Safety Factor and Project Standarts on Steel Structres?. Also some load combinations are used for connections at the structures to control by this requirements.The analysis of the structure is done by SAP2000 v14.1 program and blueprints are created by Tekla v14.1 and Autocad 2008. Drawings are grouped as disposition plans, connection details and column foundation plan and detail.