Gemi platformları için konsol tasarımı, üretimi ve entegrasyonunda mühendislik süreçleri yönetimi
Engineering processes management; console design, production and integration at ship platform applications
- Tez No: 292110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET KOCABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, yeni tip bir gemi platformu için harekat yönetim sistemi yapılandırılmıştır. Öncelikle sistemin en temel elemanı olan operatör konsolunun, sistemdeki rolü ve yapısal özellikleri tanımlanmış, Vee modeli referans alınarak konsolun; tasarım, üretim ve entegrasyon süreçleri yönetimi ele alınmıştır. Konsol tasarımı; ön tasarım ve detay tasarım olarak iki aşamada ele alınmış ve bu aşamalardaki önemli hususlar belirtilmiştir. Konsolun ön tasarım aşamasında; konfigürasyon elemanları seçilmiş, bu elemanların mekanik arayüz bilgileri ve ergonomik hususlar ışığı altında taslak bir konsol modelinin oluşturulmuştur. Bu taslak model yardımı ile konsolların yerleşeceği kamaranın üç boyutlu modellemesi yapılarak konsol fiziksel boyutları ve tipleri belirlenmiştir. Konsol detay tasarım sürecinde; kritik tasarım gözden geçirme dokümanı tanımlanmış ve bu doküman gözden geçirilerek nihai konsol tasarımı yapılmıştır. Yapılan tasarım; teknik analizlere tabii tutularak son düzeltmeler yapılmış ve tasarımın doğrulanması amacıyla üretilen prototip konsol çevre koşul testlerine hazır hale getirilmiştir. Testler sonrası konsolun seri üretim aşamasında; ürün ağacının ve rotasının oluşturulması, gerekli üretim alt yapısının sağlanması ile seri üretim süreci tanımlanmıştır. Son adım olan entegrasyon faaliyetleri kapsamında kamara nihai olarak modellenerek, kamara içi yerleşim finalize edilmiş ve konsolun gemiye nakliyesi, montajı vb. hususlar değerlendirilmiştir. Geniş kapsamlı bu tip projelerde; tüm süreçlerin oluşumu ve birbirleri ile olan bağlantılarının sistem kurulum aşamasından son kullanıcı kabulüne kadar makina mühendisliği bakış açısına gereksinim duyduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
On this Project, an operational management system has been built for a new generation ship platform. Initially, the constructional features and the role of an operator console which is the main component of the system is determined. Design methods, production, integration and management processes of the console are evaulated by using the Vee model as reference. Console design is analized in two stages, preliminary design stage and critical design stages. The main subjects are defined in these stages. At the preliminary console design stage; configuration items are selected, by taking in to account the mechanical interfaces of these elements and ergonomical matters a draft console design is created. The physical dimensions of console and console types are determined with the help of 3D modelling of the ship?s cabin using the draft console models. At the critical design console stage; the critical design document is prepared and the final console design is completed after the critical design documentation review. The completed design is exposed to technical analysis and final adjustments are made. A prototype console is produced for the verification of the design through environmental condition tests. After the tests, serial production of the console took place following the preparation of the product tree, production route and providing the necessary infrastructure. Under the scope of the last step of integration activities, ship?s cabin is modelled, equipment layout is finalized and transportation, installation etc. of console to the ship?s cabin are evaulated. In this type of extensive projects, it has been concluded that mechanical engineering point of view is necessary from the beginning of the system design till the acceptance of the system by the final user.