ARIBA 5 güneş arabasının en uygun aerodinamik tasarımının yapılması
Optimum aerodynamic design of ARIBA 5 solar car
  1. Tez No: 292127
  2. Yazar: KADİR BURAK ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞERİF KAVSAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde kara ulaşımı alanında yaygın biçimde içten yanmalı motora sahip araçlarkullanılmaktadır. Bu araçların yaydıkları egzost gazları ile çevreye zarar verdiği herkestarafından açıkça bilinmektedir. Otomobil üreticileri de artık çevreye zarar vermeyenaraçların tasarımıyla daha çok ilgilenmeye başlamışlardır. Bunun için çeşitli alternatifenerji kaynaklarına yönelmişlerdir. Bunlardan en akla yatkın olanı elektrik enerjiliaraçlardır.Henüz tamamen elektrik enerjisiyle çalışan araçlar günlük kullanım için tasarlanmamışolsalar da, yarışmalara katılmak amacıyla öğrenciler ve bazı firmalar tarafından güneşenerjili arabalar tasarlanıp üretilmektedir. ARIBA 5, İTÜ-GAE tarafından tasarlananve parçaları sponsor firmalar tarafından üretilecek olan, tamamen elektrik enerjisiyleçalışan bir güneş arabasıdır.Bu tez çalışması kapsamında ARIBA 5 güneş arabasının en uygun aerodinamik tasarımıyapılmıştır. Aracın bileşenlerinin boyutlarının belirlenmesiyle tasarıma başlanmıştır.Daha sonra bileşenlerde kullanılacak kanat profilleri 2B analizler yardımıyla tek tekkarşılaştırılarak kullanılabilecek en uygun profiller belirlenmiştir. Daha sonra CADmodellemesi yapılan ARIBA 5'in bir CFD programı yardımıyla bazı 2B ve 3B akışanalizleri yapılmıştır. Aracın detay tasarımı bu analizlerden elde edilen bilgileraracılığıyla yapılmıştır.Sonuç kısmında aracın tasarım değişkenleri özetlenmiştir. Analizler sonunda elde edilensonuçlar ve değerler diğer araçlarla kıyaslanarak aracın aerodinamik tasarımıtartışılmıştır. En son olarak bu tasarım aşamasında karşılaşılan güçlükler anlatılarakaracın aerodinamik tasarımını nasıl daha fazla geliştirilebileceğine yönelik öneriler vefikirler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, vehicles with internal combustion engine is commonly used for groundtransportation. The harm that this vehicles give to the environment with their exhaustgases is known by everybody. Car manufacturers are whereupon more interested indesign of vehicles that does not harm the environment. They are in pursuit of alternativeenergy resources.Although vehicles with full electic power are not designed for daily use yet, students andsome companies design and build solar powered cars to compete in international events.ARIBA 5 is a solar powered car which operates with full electric power, designed byİTÜ-GAE, and parts are produced.Within this thesis study, optimum aerodynamic design is made for ARIBA5 solar car.Design begins with determination of dimensions of the car?s components. Then airfoilsto be used in the components are compared one by one with 2D analysis and best airfoilsare determined. Then ARIBA 5 CAD data is created and some 2D and 3D flow analysisare performed with help of a CFD software. Detail design of the solar car is done withthe help of these analysis.In conclusion section, design parameters of the car are summarized. The values whichare determined by the analysis are compared with other solar cars are aerodynamicdesign is discussed. Recommendations and ideas to improve current aerodynamic designare given at the end.