Transition to friction welding from miab welding on propshaft manufacturing
Kardan şaftı imalatında manyetik ark kaynağından sürtünme kaynağına geçiş
- Tez No: 292128
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN DİKİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Otomotiv endüstrisi gün geçtikçe artan müşteri beklentilerini karşılamak adına yeni teknoloji yöntemler kullanarak, düşük maliyetli, dayanımı fazla, seri üretime uygun parçalar üretmek yoluna gitmektedir. Buna ek olarak yolcu ve yaya güvenliğinin üst seviyede sağlanması, müşteri beklentilerini yerine getirmede en önemli zorunluluktur. Hafif ticari araçlarda kullanılan kardan şaftlarında gelenekselleşmiş Manyetik Ark Kaynağı kullanılarak yapılan imalattan, daha modern ve hızlı üretimin yanı sıra parça dayanımı ve üretim maliyeti avantajlarını da beraberinde getiren Sürtünme Kaynağı ile imalata geçilmesiyle sözkonusu iyileştirme sağlanmıştır.Bu deneysel çalışmada hafif ticari araçlarda kullanılan Sürtünme Kaynağı ile üretilmiş kardan şaftları incelenerek sonuçlar daha önce Manyetik Ark Kaynağı ile üretilen kardan şaftlarıyla kıyaslanmıştır. Sürtünme Kaynağı kalite kabulü için açma testi, eğme testi, ezme testi gibi testlerin yanısıra mikroyapı incelemesi ve sertlik ölçümleri de yapılmıştır. Bu çalışmada, hafif ticari araçlarda kullanılan kardan şaftlarının Sürtünme Kaynağı yöntemi ile imal edilmesi sonucunda gerekli dayanım, ömür ve kalite şartlarını sağladığı ıspatlanmıştır.Sürtünme Kaynağı yöntemine geçilmesiyle, operatöre daha rahat çalışma ortamı sağlanmış, fabrika alanı daha verimli kullanılmış, hurdaya çıkan parça adedi düşmüş, parça kalitesi ise iyileştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Automotive industry seek ways to manufacture low lost parts which are more durable and feasible to serial production with utilizing new technology in order to satisfy increasing customer expectations. In addition to this, providing the passenger safety is the most important necessity while meeting customer expectations. By transition to Friction Welding from traditional MIAB welding on light commertial vehicle propshaft manufacturing improvements are obtained such as more durable products as a result of fast and modern production process.An experimental study has been conducted on light commertial vehicle propshafts which are manufactured by Friction Welding and the results are compared with the parts previously manufactured with MIAB welding. Friction Welding validation tests were performed to verify the quality of weld such as petal test, bending test, deformation test, microstructure investigation and hardness measurements. In this study it is proved that the light commertial vehicle propshaft manufactured by Friction Welding meet the required durability and quality specifications.By transition to Friction Welding from MIAB welding, more comfortable working area is provided to welding operator, plant area is more efficiently employed, quantity of scraps decreased and part quality is improved.