Bir sözleşme dokümanı olarak idari süreçler ve prosedürlerin yazım önerileri
Writing suggestions for division 01 general requirements as a construction document
  1. Tez No: 292133
  2. Yazar: BİLUN TEZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. MURAT ÇIRACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmada literatür araştırması yapılarak, yapım sektöründe kullanılan yapım sözleşmeleri ve sözleşme dokümanları incelenmiş, ardından Türkiye'de KIK tarafından hazırlanan standart sözleşme dokümanları ile ABD'de AIA tarafından yayınlanan standart sözleşme dokümanları kıyaslanmıştır. Yapılan bu kıyaslama sonucunda ABD'de AIA ve CSI tarafından geliştirilmiş Master Format düzeninde Bölüm 01 Genel Gereklilikler ana başlığı altında projenin idari ve prosedürel gerekliliklerinin tanımlandığı sözleşme dokümanının Türkiye'de mevcut bir kullanımının olmadığı ve bu sözleşme dokümanının proje başarısını doğruda etkilediği tespit edilmiştir. ?İdari Süreçler ve Prosedürler? olarak isimlendirilen bu dokümanın organizasyonel temeli, diğer sözleşme dokümanları ile olan bütünleşik ilişkileri incelenmiştir. Tezin dördüncü bölümünde ise İdari Süreçler ve Prosedürlerin yazılmasına ilişkin biçimsel ve içeriksel önerilere yer verilmiştir. Sonuç olarak İdari Süreçler ve Prosedürler dokümanı Türkiye'de standart bir sözleşme dokümanı olarak kullanılması gerektiğinin önemi ve nedenleri vurgulanmış, bu çalışmanın Türkiye'deki bu eksikliği gündeme getirmek için bir ön araştırma olduğu dile getirilmiştir. KIK ve ?Sözleşme Dokümanları? konusunda çalışan diğer araştırmacıların bir araya gelmesi bu sözleşme dokümanını yurtdışında uygulandığı gibi farklı projelere, proje teslim yöntemlerine ve ödeme biçimlerine göre uyarlanabilen rehber sözleşme dokümanları olarak geliştirilmesi ve yapım sektörü kullanıcıları tarafından erişilebilir, sürdürülebilir bir sistem haline getirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study construction contracts and construction documents that have common use in literature have been reviewed, thereafter the standart construction documents prepared by KIK in Turkey and the standart construction documents developed by AIA in USA were compared. According to the comparison in Turkey that is established there is a lack of use of Division 01 General Requirements of Master Format that is developed by CSI and AIA. Division 01 that effects project success directly are used in order to define administrative and procedural requirements of a construction project from the begining of construction to the life cycle of project. In order to make construction industry use Division 01 as a construction document, the organizational basis of Division 01, relations with other construction documents have been examined. In the forth section of study context and format have been examined and writing suggestions about Division 01 placed. In the last chapter the lack of General Requirements document in Turkey emphasized and this research has been submitted as a preliminary study for bringing this issue to the construction industry agenda. Developing ?General Requirements? as a sustainable, useful and accessible construction document by KIK and the other researchers after this study in Turkey is suggested.