AUTOCAD ve VBA ile mekanik tesisat tasarımı
Mechanical installation design by using AUTOCAD and VBA
  1. Tez No: 292134
  2. Yazar: EMRE BİLBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. CEM PARMAKSIZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı-Akışkan Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada mekanik tesisat tasarımındaki hesaplama ve çizimlerin AutoCAD ortamında VBA ile yazılan makroların kullanılarak yapılabilmesi amacı güdülmüştür. Bu amaçla öncelikle konuya ilişkin literatür özeti yapılmış ve mekanik tesisatın bir alt displini olan ısıtma, soğutma ve iklimlendirme tesisatı hakkında tasarım ve uygulama esaslarından bahsedilmiştir. AutoCAD yazılımındaki makrolar ve bu makroların VBA ile nasıl yazılacağı ve diğer yazılımlarla nasıl ilişkilendirileceği ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Ayrıca örnek bir uygulama yapılmıştır. Bu örnek uygulamada örnek havalandırma tesisatı planından kanal boyutlarını, uzunluk ve koordinatlarını ve kanaldan geçen hava debisini alıp bu verileri hesaplarda kullanılmak üzere kaydeden ve kanal izometri şemasını çizen bir yazılım geliştirilmiş ve bu yazılım kullanılarak söz konusu tesisata ait izometri şeması hazırlanmış, basınç kaybı hesabı, cihaz seçimi ve kanal metrajı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to do calculations and drawings in mechanical installation design by using VBA macros in AutoCAD media. For this purpose, firstly, a literature summary was made and design and application fundamentals of heating, ventilating and air conditioning system which is a sub-discipline of mechanical was mentioned. Macros in AutoCAD software and developing these macros with VBA were told particularly. And also an example application was done. In this example application, a program which gets duct dimensions,lengths and coordinates and saves them for using at design calculations and drawing duct isometry of the ducts was developped and isometric schema of this sytem was prepared and pressure loss calculations, equipment selection and determination of duct quantities was done.